Aylık Arşiv: Ağustos 2012

Vmware Workstation Product Key Hatası

PRODUCT KEY HATASI VİDEOLU – GÖRSEL ANLATIM

Vmware workstation 8 ile Windows 8 kurulumu product key hatası


PRODUCT KEY HATASI RESİMLİ ANLATIM

“Windows cannot read the <ProductKey> setting from the unattend answer file.”

 

Eğer bu hata ile karşılaşıyorsanız. Bunun sebebi  ise floppy disk üzerinde Windows’un kurulumunun başlayabilmesi için yanıt dosyasının aranmasıdır. Bu hatayı şu şekilde düzeltilebilir….

Devamını Oku »

OpenSUSE Kurulum Resimli ve Görsel Anlatım

OpenSUSE Kurulum Videolu Görsel Anlatım

OpenSUSE Kurulum Resimli Anlatım

OpenSUSE 12.01 indirmek için tıklayınız… adresinden edinebilirsiniz. Hangi dosyayı indireceğinize karar veremediyseniz bu(4.1 GB) dosyayı tavsiye ederim. iso kalıbının boyutunun bu kadar büyük olması sizi biraz şaşırtmış olabilir. Ancak kalıp dosyasının içinde GNOME3, KDE, Xfce, LXDE ve temel X ile metin tabanlı pencere yöneticisi seçeneklerinin hepsini sunuyor bize. Kurulum sırasında bir tıklama ile seçim yapabiliyoruz. Kalıbı başlattığımız an hoş geldiniz yazısı karşılıyor bizi ve DVD seçenekleri çıkıyor. Seçenekler İngilizce Ancak F2’ye bastığımız an bütün dil seçenekleri karşımıza çıkıyor… Devamını Oku »

Fedora Kurulum Resimli ve Görsel Anlatım

Fedora Kurulum Videolu Görsel Anlatım

Fedora Kurulum Resimli Anlatım

İmajınızı diske yazdırdıktan sonra, BIOS’tan başlangıç sürücüsü olarak CD okuyucunuzu seçiniz ve diski bilgisayara takarak sistemi başlatınız.Sistem CD’den başlarken gelen ekrandan kurulum yapmak için Install or upgrade an existing system (Yüklü olan bir sistemi yükselt veya yeni bir sistem kur) seçeneği seçilir. Sonraki basamakta diskin sağlam olup olmadığını kontrol etmek isteyecektir. Eğer diskin sağlam olduğundan eminseniz Skip ile geçebilirsiniz. Emin değilseniz Ok’u seçerek testi başlatabilirsiniz… Devamını Oku »

UBUNTU Kurulum Resimli ve Görsel Anlatım

UBUNTU Kurulum Videolu Görsel Anlatım

İstediğiniz Sürümü Aşağıdaki Linkleri Kullanarak İndirebilirsiniz… Desktop 32 bit: ftp://ftp.linux.org.tr/ubuntu-releas…sktop-i386.iso Server 32 bit: ftp://ftp.linux.org.tr/ubuntu-releas…erver-i386.iso Netbook 32 bit: ftp://ftp.linux.org.tr/ubuntu-releas…tbook-i386.iso Alternate 32 bit: ftp://ftp.linux.org.tr/ubuntu-releas…rnate-i386.iso Desktop 64 bit: ftp://ftp.linux.org.tr/ubuntu-releas…ktop-amd64.iso Server 64 bit: ftp://ftp.linux.org.tr/ubuntu-releas…rver-amd64.iso Alternate 64 bit: ftp://ftp.linux.org.tr/ubuntu-releas…nate-amd64.iso

UBUNTU Kurulum Resimli Anlatım

Bilgisayarımızı CD \DVD\USB ile başlatıyoruz ve daha sonra karşımıza gelen ekran ile dil seçimini yapıyoruz ve Ubuntu 10.04 LTS Dene seçeneği ile başlatıyoruz.   Ubuntu 10.04 LTS’i yükle’ye tıklıyoruz ve kurulum aşamlarına geçiyoruz. Dilimizi seçip ilerliyoruz… Devamını Oku »

Debian Kurulum Resimli ve Görsel Anlatım

Debian Kurulum Görsel Anlatım* Debian kurulumu videolu anlatım ingilizcedir.Fakat işinizi görüceğine inanıyorum Dil seçimi hariç .Resimli anlatımımız ile de pekişecektir.

* Kurulum Sanal Pc de yapılmıştır. 

* Türkçe Debian İndirmek için Tıklayınız…

Debian Kurulum Resimli Anlatım

Debian GNU/Linux dağıtımını sahip olmak için bu adresten temin edebilirsiniz. NOT ÖNEMLİ                                                                Debian GNU/Linux dağıtımını sisteminize DVD ile kurmak isterseniz öncelikle bu adresten DVD iso kalıbını indirip uygun bir yazıcı ile DVD yi yazdırın.Disket sürücüsüne takıp Önemli: Debian üzerinden internete wireless ( kablosuz ) ile bağlanan kullanıcılar Uygun Wi Fi deb paketini kurulumdan önce burdaki adresten indirip yedekte tutmaları ( Flash disk yada yedek bilgilerin saklandığı alan) kurulum bittikten sonra bu bahsi geçen paketi kurup internete öyle bağlanmaları gerekmektedir.Zira debian cd/dvd üzerinde kapalı kaynak sürücü yada kodlar barınmamaktadır.Kablolu kullanıcılar için böyle bir sorun yoktur. Örnek Kurulum 6.0.2 versiyon ile gerçekleştirilmiştir. Bilgisayarınızı yeniden başlattıktan sonra resimdeki ekran sizi karşılayacaktır.   İlk aşamada kullanacağımız dili seçiyoruz.Bu ve bundan sonraki aşamalarda fare(mouse) devre dışı olduğundan Tab tuşlarını ( Sağ-sol,Yukarı-aşağı ok tuşları) kulanarak seçim yapabilirsiniz… Devamını Oku »

Linux Dağıtımları

Linux Dağıtımları 

Dağıtım kavramı, özgür yazılım felsefesinin çok alternatifli dünyasının bir sonucu olarak ortaya çıkmış, Linux’a özgü bir terimdir. Linux Dağıtımı ile vurgulanan aslında tam bir işletim sistemi olarak çalışır hale gelmiş bir özgür yazılım projeleri topluluğudur.

Bunun için sistemi kullanacak kullanıcı ya da sistemin üstleneceği göreve uygun olarak Linux çekirdeği ve birlikte binlerce özgür yazılım projesi ürünü kullanılarak birlikte çalışacak şekilde bir sistem oluşturulur.
Kullanım yaygınlıkları ve GNU/Linux dünyasına katkılarıyla öne çıkan bazı dağıtımlar vardır:

Ubuntu, Debian, Slackware, Mandriva Linux (Mandrake), Pardus , Red Hat, Fedora Core, SUSE bunlardan bazılarıdır.

Bir Linux sistemi bilgisayara kurulmadan CD-ROM veya USB Bellek üzerinden çalışabilecek şekilde de tasarlanabilmektedir. Bir dağıtımın bu şekilde kullanılabilen sürümüne “Çalışan sürüm” (İngilizce: live version ), kullanıldığı medyalara göre de “Çalışan CD” (Live CD) veya “Çalışan USB” (Live USB) denilmektedir. Bazı dağıtımlar ise sadece çalışan sürümü ile yayınlanmaktadır. Bu alanda en çok bilinen dağıtım Debian temel alınarak hazırlanan Knoppix ve bir dağıtımı temel almamış olan Slax’dır. Ayrıca Mandrake temel alınarak hazırlanan Turkix (yerli) sayılabilir.

Devamını Oku »

Windows XP Driver Kurulumu

NOT: Bilgisayarınız yada notebook unuz için driver yüklemek için Bilgisayarınızı alırken verilen driver cd niz yada üreticinin sitesinden indirdiğiniz driver ile bu işlemleri

Driverlar yüklenirken aynı adımlar izlenir.

Denetim masası / Sistem simgesine tıklıyoruz ve karşımıza sistem özellikleri penceresi çıkacak bu açılan pencereden Donanım sekmesine tıklıyoruz.

Bilgisayarım ikonu üzerine gelip  Sağ tuş -> Özellikler ->Aygıt Yöneticisi

 

 

 

 

 

 

 

 

Yukarıdaki resimde görünen aygıt yöneticisi penceresinde bilgisayarımızdaki tüm bileşenlerin listesi yer alır. Burada herhangibir bileşenin driver’ inde (sürücüsü) sorun varsa yukarıdaki resimde gözüktüğü şekilde sarı renk soru işareti üzerinde ünlem resmi ile gösterilir. Şimdi yukarıdaki resimde gözüken sarı renkli soru işaretli simge üzerine çift tıklayarak aşağıdaki karşımıza açılan pencerede sürücü sekmesine tıkladıktan sonra sürücü güncelleştir butonuna tıklıyoruz…

Devamını Oku »

Windows XP Dil Ayarları

Windows XP’yi birden fazla giriş dili için ayarlama

Windows XP ile birden fazla giriş dili ayarlayabilir ve yalnızca iki tıklatma ile bir giriş dilinden diğerine geçebilirsiniz. Bilgisayarınızı kullandığınız evde birden fazla dil konuşuluyorsa her kullanıcı hesabını farklı bir giriş dili ile yapılandırabilirsiniz.

Giriş dili eklemek için

  1. Başlat’ı ve Denetim Masası’nı tıklatın.

  2. Tarih, Saat, Dil ve Bölge Seçenekleri’ni tıklatın.

  3. Başka dil ekleyin öğesini tıklatın.

  4. Bölge ve Dil Seçenekleri iletişim kutusunda Diller sekmesinde Ayrıntılar’ı tıklatın.

  5. Metin Hizmetleri ve Giriş Dilleri iletişim kutusunda Ayarlar sekmesinde Ekle’yi tıklatın.

  6. Giriş Dili Ekle iletişim kutusunda Giriş dili listesini tıklatın ve tercih ettiğiniz dili ve lehçeyi seçin. Standart klavye düzenini değiştirmek istiyorsanız Klavye düzeni/IMElistesini tıklatın ve yeni klavye düzenini seçin. Sonra Tamam’ı tıklatın.

  7. Metin Hizmetleri ve Giriş Dilleri iletişim kutusunda Ayarlar sekmesinde Varsayılan giriş dili listesini tıklatın ve en sık kullanacağınız dili seçin. Bilgisayarı ilk başlattığınızda varsayılan olarak seçtiğiniz dil görüntülenir…

    Devamını Oku »

Windows XP NTFS Çabuk ve Yavaş Biçimlendirme Arasındaki Fark..!

Windows XP’nin “temiz” yüklenmesi sırasında Hızlı biçimlendirme ile normal biçimlendirme arasındaki farklar..!

Microsoft Windows XP’nin “temiz” yüklenmesi sırasında aşağıdaki biçimlendirme seçeneklerinden birini seçmeniz istenir:

Windows XP Kurulumu Resimli ve Görsel Anlatım

Windows XP Kurulumu Videolu Anlatım

Windows XP Kurulumu Türkçe (Resimli Anlatım)

1. Windows xp cd’sini bilgisayarınıza takın.

2. Bilgisayarınızın ilk açılışta cd/dvd den açılmasını sağlayın. Bunu bilgisayar açılırken önyükleme başlatmak için bir tuşa basın.

3. Bilgisayarınızı window xp cd’si ile başlattıktan sonra aşağıdaki gibi bir ekran göreceksiniz. Herhangi bir tuşa basarak kurulum aşamasına geçebilirsiniz.

4. Kurulum aşamasına geçtiğinizde kur bilgisayarınızın donanım yapılandırmasını incelerken sadece bekleyin, herhangi birşey yapmayın…