Aylık Arşiv: Eylül 2012

Windows Server 2008 Routing And Remote Access Service Kurulumu

Windows Server 2008 RRAS Kurulumu Videolu Anlatım


Windows Server 2008 RRAS Kurulumu Resimli Anlatım

Hepinizin bildiği gibi windows server 2003′de RRAS(Routing And Remote Access Service) hizmeti hazır kurulu olarak geliyordu.Windows Server 2008‘de durum değişti ve kendimizin kurması gerekiyor. Şimdi gelin bu işlemin nasıl yapıldığına bir bakalım…

Start > Administrator Tools Server Manager‘a giriyoruz.

Devamını Oku »

Windows Server 2008 DNS Kurulum Resimli ve Görsel Anlatım

Windows Server 2008 DNS Kurulum Videolu Anlatım

 

Windows Server 2008 DNS Kurulum Resimli Anlatım

       Domain Name System [DNS] (Alan Adı Sistemi) dağıtık yapıda bir veritabanıdır. Bu sistem makina isimlerini IPv4 (ya da ipv6) adreslere ya da IPv4 adresleri makina isimlerine çevirmeye yarar. Ayrıca bir alan için gerekli eposta sunucusunun adreslerini ya da alanadı sunucularının hangi IP adreslerinde bulunduğunu daha teknik bir ifade ile RR’ları (Resource Records – Özkaynak Kayıtları) tutar. DNS yapısı gereği hızlı olmalıdır. Bu yüzden yapılan sorgulamalar eğer 512 bayttan küçük ise ya da yapılan işlem asıl DNS sunucusu ile yardımcı DNS sunucusu arasında bölge transferi değilse UDP üzerinden yapılacaktır. DNS sisteminin yazarları DNS için gerekli bilgileri diğer Internet araçlarında olduğu gibi RFC’lerde tanımlamışlardır (RFC 1034 ve 1035). Bu belgelere bakarsanız içinde bir kaç kod ve bölge ayalarının nasıl yazılacağını bulursunuz.   Genel olarak dns yazılımlarının yaptığı iki vazife vardır.Bunlar:  

Resolving (Çözümleme): Aranılan bir kaydı bulma işlemi ; Mesela http://www.google.com/ adresine karşılık gelen IPv4 adresinin 173.194.66.xxx bulunması.  

Authoritive Nameserving (Yetkili İsim Sunumu): Bir alan hakkında bilgi bulunduran sunucudur. Mesela google.com alanının MX, NS, A (Bunlar – Resource Record – Özkaynak Kaydı olarak bilinir) kayıtlarının tutulduğu isim sunucusudur.   Devamını Oku »

Internet Protokol Version 6 (IPV6) Nedir?

IPV6 Nedir?

Internet Protokol Version 6 (Türkçe: Internet Protokol sürüm 6) kısaca IPv6, 32 bitlik bir adres yapısına sahip olan IPv4’ün adreslemede artık yetersiz kalması ve ciddi sıkıntılar meydana getirmesi üzerine geliştirilmiştir.

IPv4 oluşturulmaya başlandığında İnternet’in bu kadar ilerleyeceği hesap edilmemişti. Şimdi adresleme sıkıntısı oluşunca 128 bitlik adres yapısı olan IPv6’ya geçilmesi kaçınılmaz olmuştur. Bu sefer gelecek fazlasıyla düşünülerek oluşturulmuş bir adres yapısıdır. Yeni adreslemede sınırsız denebilecek bir adres aralığı olacaktır.

IPv6’da olan trafik işgal edici paket başlıkları kaldırılarak bir hız arttırımına gidilmiştir. Ayrıca yeni eklenen şifreleme sistemleriyle daha güvenli iletimler sağlanmaktadır. Uçlar arasında şifreli iletimi kolaylaştıran AH ve ESP başlıkları mevcuttur. AH ve ESP başlıkları uçlar arasındaki tüm veri iletimini şifreleyen IPSec protokolünü desteklemek amaçlı kullanılmıştır.

Ayrıca şu anda IPv4’ün, QoS eklentisiyle idare ettiği ama tam olarak destekleyemediği görüntü ve ses iletimi sıkıntısı IPv6 ile çözülecektir. IPv6, görüntü ve ses paketlerine “öncelikli pakettir” ibaresi atanarak bunlara trafikte öncelik tanımasına olanak sağlamaktadır.

 

 

2^{128} = 340.282.366.920.938.463.463.374.607.431.768.211.456 \asymp 3,4 \cdot 10^{38}

adet IPv6 adresi demektir. 32 bitlik adres (IPv4) yapısı demek

2^{32} = 4.294.967.296 \asymp 4,3 \cdot 10^{9}

adet IPv4 adresi demektir.

Windows Server 2008 DHCP Kurulumu Resimli ve Görsel Anlatım

Windows Server 2008 DHCP Kurulumu Videolu Anlatım

Windows Server 2008 DHCP Kurulumu Türkçe Anlatım

Windows Server 2008 DHCP Kurulumu Resimli Anlatım

Bilgisayarların birbirleriyle haberleşebilmeleri için ip’lerinin olması gerektiğini hepimiz biliyorum. özellikle iç ağlarda bilgisayarların birbirleriyle haberleşebilmeleri için ip atanmış olması gerekir. üstelik bu ip’lerin ağ içerinde tek, diğer ip’lerle aynı segmente olması lazımdır ki diğer bilgisayarlarla haberleşebilsin. işte bu durumda ağlar büyüdükçe manuel olarak hangi ip’nin atanacağı, hangi segmente olacağı, hangi dns server’ı kullanacağı gibi bilgilerin tek tek düzenlenmesi oldukça büyük bir yük getiriyor. bu problemi aşmak için geliştirilmiş dhcp server bizim bütün bu dertlerimize deva oluyor.

Şimdi DHCP server’ımızı nasıl kurup yapılandıracağımıza bir bakalım. Öncelikle DHCP server’ımızı Server Manager’dan kurmak için; Start => Administrator Tools => Server Manager Devamını Oku »

Windows 8 Sistem Gereksinimleri

Windows 8 Minimum Sistem Gereksinimleri

Windows 8 kurabilmeniz için sisteminizdeki en düşük donanımlar aşağıdaki gibi olmalıdır.

 • Processor: (İşlemci:) 1 gigahertz (GHz) veya daha hızlı
 • RAM (RAM): 1 gigabayt (GB) (32 bit) veya 2 GB (64 bit)
 • Hard disk space: (Sabit disk alanı:) 16 GB (32 bit) veya 20 GB (64 bit)
 • Graphics card: (Grafik kartı:) WDDM sürücülü Microsoft DirectX 9 grafik aygıtı

Additional requirements to use certain features: (Belirli özellikleri kullanmaya yönelik ek gereksinimler:)

 • Dokunmayı kullanmak için, çok noktalı dokunmayı destekleyen bir tablet veya monitör gereklidir.
 • Windows Mağazası’na erişmek ve uygulama indirip çalıştırmak için etkin bir Internet bağlantısı ve en az 1024 x 768 ekran çözünürlüğü gereklidir.
 • Uygulamaları yaslamak için en az 1366 x 768 ekran çözünürlüğü gereklidir.
 • Internet erişimi (ISP ücretleri uygulanabilir)


windows 8 minimum system requirements—–

Windows Server 2008 Acvite Directory Ayarları

Windows Server 2008 Acvite Directory Kullanıcı Ayarları
 

Windows Server 2008 Active Directory Domain Kurulumu

Windows Server 2008 Active Directory Domain Kurulumu Videolu Anlatım

 

 Windows Server 2008 Active Directory Domain Kurulumu Resimli Anlatım  

1Active Directory kurulumunu başlatmak için Start (Çalıştır) kısmına “dcpromo” yazıyoruz ve karşımıza Active Directory Domain servisi sihirbazı ekranı geliyor. Next diyerek devam ediyoruz.

 2. Gelen pencerede Windows Server 2008′ in önceki Windows sürümleriyle ilgili uyumluluk denetleyeceği hakkında bilgi veriyor, next diyerek geçelim. Devamını Oku »

Windows Server 2008 Kurulum Resimli ve Görsel Anlatım

Windows Server 2008 Kurulum Videolu – Görsel Anlatım


Windows Server 2008 Kurulum Resimli Anlatım

 

Windows Server 2008 Minimum Sistem Gereksinimi:

 

İşlemci:

 • Minimum: 1GHz (x86 processor) or 1.4GHz (x64 processor)

 

 • Önerilen: 2GHz or faster

 

 

Not: Bir Intel Itanium 2 işlemcisi gerekli Windows Server 2008 için Bellek:

 • Minimum: 512MB RAM

 

 • Önerilen : 2GB RAM or greater

 

 

 • Maximum (32-bit systems): 4GB (Standard) or 64GB (Enterprise and Datacenter)

 

 

 • Maximum (64-bit systems): 32GB (Standard) or 2TB (Enterprise, Datacenter and Itanium-based Systems)

 

 

Available Disk Space:

 • Minimum: 10GB

 

 • Önerilen: 40GB or greater

 

 

Not: Computers with more than 16GB of RAM will require more disk space for paging, hibernation, and dump files Sürücü : DVD-ROM Drive Devamını Oku »

Ağ Çeşitleri

Ağ Çeşitleri

a) Yerel Alan Ağları

     Yerel alan ağları (LAN – Local Area Network) adından da anlaşılabileceği gibi bir yerleşke veya bir kurum içerisinde oluşturulan, dışa kapalı ağlardır. Bilgisayarlar arası uzaklık birkaç kilometreden fazla değildir. İstasyonlar küçük bir coğrafi alan içerisindedir. Yerel ağlar diğerlerine göre daha hızlı çalışırlarken megabit gibi hızlara erişirler.

     Örnek olarak, evlerde veya işyerlerinde oluşturulan ağlar yerel alan ağlarına girer. Genellikle internet paylaşımının gerçekleştirilmesi, çok kullanıcılı basit programların kullanılması veya çok kullanıcılı oyunların oynandığı ağlardır.

b) Geniş Alan Ağları

Devamını Oku »

Ağ Topolojileri

Ağ Topolojileri

     Topoloji, yerleşim şekli demektir. Bilgisayar ve yazıcı gibi ağ elemanlarının fiziksel(gerçek) veya mantıksal (sanal) dizilimini gerçekleştirir.

a) Bus Topolojisi

     Bus topolojisinde tüm iş istasyonlarının üzerinde olduğu bir hat mevcuttur. Bütün istasyonlar hattaki tüm mesajları inceler ve kendine ait mesajları alır. Hattaki bilgi akışı çift yönlüdür. Kaynak istasyon bilgiyi hatta bırakır. Bilgi her iki yönde ilerleyerek hatta yayılır. Ancak bu topolojide aynı anda iki istasyonun bilgi göndermesi durumunda bilgi trafiği
karışır. Bunu önlemek için hattın paylaşımını düzenleyen protokoller kullanılmalıdır.

     Ortak yol topolojisi kullanılarak kurulan ağlarda koaksiyel kablo kullanılır, Her bir istasyona T- konnektör takılır. İlk ve son istasyona ise sonlandırıcı (Terminatör) bağlanarak ağ sonlandırılır.

    Bu topoloji ağ performansı en düşük olan topolojilerden biridir. İki istasyon arası mesafe ince koaksiyol kullanıldığında 185 metre, kalın koaksiyel kullanıldığında 500 metredir. İki istasyon arası mesafe minimum 0,5 metre olduğunda maksimum 30 istasyon kullanılabilir.

Ortak yol topolojisine uygun bağlantıda dikkat edilmesi gereken noktalar şunlardır:

 • Bağlantı gerçekleştirilirken T- konnektörler doğrudan network kartına takılmalıdır.
 • Eğer bir istasyon uzağa yerleştirilecekse T- konnektör’ den çıkacak bir kablo ile uzatma yapılmamalıdır.

Devamını Oku »