Aylık Arşiv: Ekim 2012

Windows 8 Tanıtım Videosu

Windows 8 Tanıtım Videosu Türkçe


Tek bir bakışta canlı güncellemeler

     Tüm canlılığı ve güzelliğiyle ilk önce Başlat ekranını göreceksiniz. Başlat ekranındaki her kutucuk sizinle ilgili bir kişi, uygulama, web sitesi, çalma listesi ya da sizin için her ne önemliyse onunla doğrudan bağlantılıdır. Her an güncel kalabilmeniz için canlı kutucuklar en son bilgiyle aydınlanır. Etiketlendiğiniz fotoğrafı, ertesi günün hava durumunu ve arkadaşlarınızdan gelen iletileri tek bakışta görürsünüz.

Hepsi size ait

     Windows’da en küçük şeyler bile sizinle ilgilidir. Örneğin bilgisayarınız kilitliyken beliren ekran – sizin seçeceğiniz herhangi bir resimden oluşabilir. Bilgisayarınıza oturum açmadan ya da bir uygulamayı başlatmadan önce kilit ekranınızda özet uyarları göreceksiniz.      Görsel parolayla; parolanızı yazarak girmek yerine, seçeceğiniz bir resimdeki desenin üstünden geçerek oturum açabilirsiniz. Parola olarak köpeğinizin yüzünde bir zikzak mı çizmeye karar verdiniz? Ya da çocuğunuzun burnuna üç kez dokunmayı mı seçtiniz? Seçim sizin.

Çalış ve eğlen

        Yeni tablet ya da dizüstü bilgisayarınızı eğlenmek, çalışmak ya da her ikisi için kullanın. Haritada bir yeri incelerken aynı anda arkadaşınızla sohbet edin ya da çalışmanızı yürütürken oyun oynayın. Hesap tablosundan video dosyasına tek bir hareketle geçin ya da aynı anda bir kaç işinizi kolayca yürütmek için uygulamaları tutup yan yana yerleştirin.

Uygulamalar daha fazlasını yapar

      Kişiler, E-posta, Fotoğraflar, ve Mesajlaşma gibi yerleşik uygulamalar, en temel görevlerinizi kolayca yürütmenizi sağlar; size tek, bütünsel ve akıcı bir deneyim yaşatmak için birlikte çalışır. Windows Store ise keşfedilmeyi bekleyen yepyeni uygulamalarla dolu bir dünya sunar.ARP (Adres Çözümleme Protokolü)

Adres Çözümleme Protokolü – ARP Görsel Anlatım
ARP (Adres Çözümleme Protokolü)

Yerel ağlarda kullanılan en yaygın arayüz Ethernettir. Ethernet arayüzüne sahip olan ağ kartları ile yerel ağlara kolayca bağlanılmaktadır. Bu arayüzler birbirlerine paket göndermek için kendilerine üretim aşamasında verilmiş 48 bit lik fiziksel adresleri (mac adresi) kullanırlar. TCP/IP protokolü ise veri gönderip almak için 32 bit lik IP adreslerini kullanır. Yerel ağda haberleşmek için veri alış-verişi yapılacak cihazın fiziksel adresi bilinmelidir. Bu işlem için kullanılan protokole, yani IP si bilinen cihazın fiziksel adresinin öğrenilmesi protokolüne Adres Çözümleme Protokolü (Address Resolution Protocol) denir.

Fiziksel Adresler (Mac Adresleri)

Yerel ağlarda kullanılmak için üretilmiş cihazlara (Ethernet, Token Ring, Lan) üretim aşamasında benzersiz bir adres verilir. Bu adres 48 bitten oluşur ve cihazın salt okunur belleğine yazılmıştır. Bu adresler 16’lık tabanda olup toplam 12 haneden oluşur (Örnek, 00-15-60-4F-E1-D8), IEEE tarafından belirlenen kurallara göre ilk 6 hane üreticinin kimliğini belirtir ve aynı üreticinin bütün cihazlarında aynıdır. Son 6 hane ise cihazın benzersiz adresini belirler. Arp İsteği Paketi IP si bilinen fakat fiziksel adresi bilinmeyen bir cihaz varsa bütün ağa arp isteği (arp request) gönderilir. Bu pakette gönderenin IP adresi, gönderenin fiziksel adresi ve alıcının IP adresi vardır. Alıcının fiziksel adresi bilinmediğinden tüm ağa yayın yapan (broadcast) bir paket yollanır ve isteğin bütün ağa ulaşması sağlanır. Belirtilen IP nin dışındaki hiçbir IP den cevap gelmez ve gelen cevap cihazın kendi fiziksel adresini içerir. Ayrıca isteği yollayan ve isteği yanıtlayan 2 cihazda diğerinin fiziksel adresini ve IP adresini daha sonra kullanmak üzere belleğine kaydeder. Aynı Ağda Arp Fiziksel Adreslerinin Çözümlenmesi Devamını Oku »

OSI Modeli Resimli ve Görsel Anlatım

OSI Katmanları Videolu Anlatım 

OSI(Open Systems Interconnection) Referans Modeli

     OSI referans modeli 1978 yılında ISO tarafından geliştirilmiş olup, uzun çalışmalar sonucu elde edilen bilgiler ışığında oluşturulmuştur. OSI modeli değişik işletim sistemlerine sahip makinelerin birbirleriyle haberleşmesine imkan sağlar.Model içerisinde yer alan katmanlardan her biri duyulan ihtiyaç üzerine yaratılmış, kendi içerisinde belirli görevleri yerine getirmek için tasarlanmıştır. Tasarım içerisinde yer alan her yapı kendisinden bir üst seviyede bulunan diğer katmana hizmet verecek şekilde oluşturulmuştur. Fiziksel katmandan alınan veri, veri bağlantısı (Datalink) katmanına; veri bağlantısı katmanından alınan veri, ağ katmanına; ağ katmanından alınan bilgi, bir üst yapı içerisinde bulunan diğer katmanlar arasında sırası ile işlenerek son kullanıcıya kadar iletilir. Katmanlar arasında sağlanan bu ortak çalışma sistemi sayesinde bilgisayarlar arasındaki haberleşme mümkün kılınmaktadır.

OSI Katmanları:

 1. Fiziksel (Physical) Katmanı
 2. Veri Bağlantısı (Datalink) Katmanı
 3.  Ağ (Network) Katmanı
 4.  İletim (Transport) Katmanı
 5.  Oturum (Session) Katmanı
 6.  Sunum (Presentation) Katmanı
 7.  Uygulama (Application) Katmanı

     Yukarıda verilen her bir katmanın kendisine özgü görevleri vardır. Yerine getirdiği hizmetler sayesinde OSI modeli hiyerarşik düzen içerisinde çalışır. Tasarlanan bu yapı sayesinde her katman kendi içerisinde protokollerin tanımlanmasına imkan sağlar. Yaratılan bu hizmetlerden diğer katmanlar da veri akışı sayesinde faydalanır. En alt yapıdan en üst yapıya kadar her katman çalışmak için birbirine ihtiyaç duyar.

  Devamını Oku »

Carrier Sense, Multiple Access/Collision

CSMA/CD

   Ethernet networkleri belli bir anda kabloyu hangi bilgisayarın kullanacağını CSMA (Carrier Sense, Multiple Access/Collision Detection) tekniğiyle belirler. Bu teknikte paket gönderilmeden önce kablo kontrol edilir. Diğer bir iletisimin olusturduğu trafik yoksa iletisime izin verilir.

      İki bilgisayarın birden kabloyu kullanmaya çalısması collision olarak adlandırılır. Her ikisinin de trafiği kaybolur. Ve hattın bos olduğu anı yakalamak için yeniden beklemeye ve hat dinlenmeye baslanır.

CS (Carrier Sense): Bir network kartı tek bir kablo üzerinde gidip gelen veriler varsa o hatta veri göndereceği zaman kablo üzerinde veri tasınıp tasınmadığını dinler ve eğer kabloda bir veri trafiği yoksa veri paketlerini yol çıkarır. Bu durum, tek bir kabloya birden çok adaptörün bağlı olduğu eski tip network teknolojileri için gelistirilmistir. Tıpkı trafiğe çıkmak isteyen bir arabanın yolun bos olup olmadığını kontrol ettikten sonra, yola çıkması gibi, network adaptörleri de CS teknolojisi sayesinde, kablo bos olduğu takdirde veri gönderirler.

MA (Multiple Access): Bir network kartına aynı anda birden çok veri paketi gönderilmisse, o takdirde o adaptör bunlardan hiçbirini almaz. Network’ün tümüne, “bana gönderdiğiniz veri paketleri aynı anda yola çıktığından dolayı tekrar gönderilmelidir” anlamına gelen bir mesajı broadcast eder. Bu mesajın alınmasından itibaren, karsı network adaptörleri aynı veri paketini tekrar gönderir.

CD (Collision Detection): Eğer karsılıklı iki network adaptörü, aynı anda iki veri paketini birbirine gönderirlerse, veri paketleri çarpısacaktır. Bu durumu tespit eden adaptörler, rasgele bir zaman dilimi kadar bir süre (milisaniyeler mertebesinde) tekrar aynı paketi network’e çıkarırlar. Bu sayede, çarpısan paket sinyallerinin, kablolar üzerinde yitirilip gitmesi engellenmis olur. Bu çarpısmayı, tek seritli ve sadece tek yön çalısan bir yolda, karsılıklı iki arabanın aynı anda yol almak istemesinden doğan kazaya benzetebiliriz.

Devamını Oku »

Ethernet Teknolojileri

ETHERNET TEKNOLOJİLERİ

     Bilgisayarların bir networke bağlanıp veri alıs verisinde bulunabilmesini sağlayan elektronik devredir. Farklı yerlerde Ethernet kartı, network kartı, ağ kartı yada NIC seklinde isimlendirmeleri yapılmıstır. NIC, İngilizce Network Interface Card’ ın kısaltmasıdır.

   Bir network kartı, bilgisayarınızın genisleme yuvalarından (slot) birine takılır. Bu bir dizüstü bilgisayarda PCMCIA yuvası ya da bir masaüstü bilgisayarda bir PCI yuvası olabilir. USB ya da benzeri arabirimlere de takılan pek çok network adaptörü vardır.

    Bir bilgisayar üzerindeki, Windows’a benzer bir isletim sistemi, aktarılması gereken bilgileri, üzerinde tasıdıgı herhangi bir network adaptörüne aktardıgında, network adaptörünün ilk yaptıgı is bu verileri, veri paketlerine bölmektir. Veriler parçalara bölünür. Daha sonra bu verilerin basına ag üzerinde hangi noktaya ulasacagına ve nasıl tasınacagına dair veriler eklenir.

    Paketlerin bası ve sonuna “bu paketin basıdır” ve “bu veri paketinin sonudur” gibi etiketler eklenir. Bu islem her bölünmüs veri paketi için yapılır ve sonuç olarak, bu veri paketleri sadece 1’ler ve 0’lardan olusmaktadır. Veri paketleri, birbiri ardına yazılmıs, milyonlarca 1 ve 0 içinde hayali olarak yaratılmıs bölümlerdir.

    Her paketin basında header isimli ve bir önceki paragrafta belirttiğimize yakın bilgiler tasıyan bir kısım yer alır ve her header içinde de o veri paketinin nereye gideceği ve nereden geldiğine dair veriler yer alır. Bir NIC’ye yani network adaptörüne, onun almaması gereken milyonlarca veri paketi ulasır. Network adaptörleri, bu paketlerin basındaki header kısmına bakarak, o paketin kendisi için gönderilmis olup olmadığını anlarlar. Eğer paketin basında yer alan header kısmında, kendi adresi varsa, o paketi alır ve bilgisayarda değerlendirmek üzere isleme sokar.

    Her Ethernet kartının üretimden itibaren kendine ait farklı bir tanımlama numarası vardır ve bu sayede diğer bütün kartlardan ayırt edilebilir. Bu tanımlama numarasına MAC adresi (Media Access Control) yada Fiziksel Adres denir ve 6 oktet, 48 bitten olusur. Bu 6 oktetin ilk 3 okteti Internet Assigned Numbers Authority (IANA) tarafından belirlenir. Bir firma Ethernet Kartı üretmeye karar verirse ilk basvuracağı yer IANA’ dır. IANA firmaya o firmanın ID’ si gibi düsünebilecek 3 oktetli bir sayı verir son okteti de firmaya bırakır. Bu sekilde bir standart sağlanırken aynı MAC adresine sahip Ethernet kartlarının üretilmesi de engellenmis olur.

Bir Network Adaptörü Şu İsleri Yapar:

1. Ona gönderilen işlenmis ve gönderilmek için hazır veriyi, veri paketlerine çevirir.

2.  işletim sisteminin istediği yere, bu veri paketlerinin gitmesi için veri paketlerine header’ lar ekler.

3. Veri paketlerini alır ve gönderir. Ve bunların doğruluğunu kontrol eder.

4.  Bir network adaptörü, ona gelen veri paketi, bozuksa aynı paketin karsı bilgisayarın network adaptörü tarafından tekrar gönderilmesi için bir komut içeren veri paketi hazırlayıp gönderir.

5.  Network adaptörleri buna benzer pek çok is yaparlar. Bu komutlar ve fonksiyonların hepsi, birer protokolle, nasıl yapılacağı belirlenmistir. Bu gibi, network’deki islemlerin en alt seviyesinde yer alan islemlerle, çoğu zaman isletim sistemleri ilgilenmezler. Bu gibi islemler doğrudan network adaptörü tarafından yürütülür.

Bir bilgisayarın MAC adresi komut satırında “ipconfig /all” yazılara öğrenilebilir.
(Windows 9x ortamında ipconfig.exe yerine Winipcfg.exe kullanılır.)
Devamını Oku »

Network Teknolojileri

Network Teknolojileri

 • Ethernet
 • Token Ring
 • ATM (Asynchronous Transfer Mode – Asenkron Veri Aktarımı Modu)
 • FDDI (Fiber Distributed Data Interface – Fiber Üzerinde Veri Aktarım Standardı)
 • Frame Relay

      Bütün bu teknolojilere tasıyıcı protokoller diyebiliriz. Çünkü bir de, bilgisayarların birbirleriyle konusmalarının dil kurallarını koyan iletisim protokolleri vardır. TCP/IP, NetBEUI gibi protokolleri iletisim protokolü diye adlandırabiliriz. Bir insanın bir sehirden bir sehre gitmesi için nasıl, otobüs, otomobil, uçak, gemi vb. gibi teknolojiler varsa, network’lerdeki veri paketlerinin de bir bilgisayardan bir bilgisayara gitmesi için Ethernet vb. gibi teknolojiler vardır. Bu bağlamda TCP/IP, NetBEUI protokollerinin kuralları ile olusturulan veri paketleri, tasıyıcı protokollerinin veri paketlerinin içlerine bindirilerek network üzerinde yolculuklarına çıkarlar. Bu olaya encapsulation denir.

ETHERNET

Ethernet yada diğer ağ teknolojilerinin anlattığı sey, verinin bir yerden bir baska yere nasıl ve hangi kurallarla gittiğini belirlemektir. Bu kurallara uygun cihazlar ve bu cihazları kontrol edebilen isletim sistemleri, network’ü olusturan diğer öğelerdir.

     Bir ağ teknolojisini diğer bir ağ teknolojisinden ayıran temel özellik; bu teknolojinin veriyi kablolar üzerinde nasıl ve hangi yolla aktardığıdır. Örneğin, ATM, veriyi bir yerden bir baska yere gönderirken, verinin bozulmaması için her ATM cihazında önlemler alan kurallara sahiptir. Bu sebeple iki sehir arasında yer alacak bir WAN’ın kurulması için ATM uygun bir metottur. Ama bir ofis için bir ATM network’ü kurmak inanılmaz maliyetler getirir. Bunun yerine Ethernet’in sağladığı teknolojilere dayanan cihazlarla ofis içi ağı kurmak daha mantıklı olacaktır.

     Çoğumuzun, ofis yada okulda gördüğü network’lerde Ethernet teknolojisine dayalı olan cihazlar kullanılır. Bu bölümün basında anlattığımız network kartları ve kabloların hemen hemen hepsi Ethernet’in bir parçasıdır. Örneğin STP yada UTP gibi kavramlar yine yıllar içerisinde Ethernet teknolojilerinden doğmus standartlardır. Bir ATM yada FDDI teknolojileri
için ise daha farklı kablolama ve daha farklı cihazların bilgisayarlara bağlanması gerekmektedir. Örneğin bir telefon santrali yada bankalarda para çekmek için kullandığınız makinelerde ATM yada Frame Relay gibi teknolojilerin birer parçası olan ağ kartları yada kablo standartları kullanılmaktadır.

Devamını Oku »

Network Tipleri

Networkler Peer To Peer ve Client/Server mimarisi baslıkları altında incelenebilirler.Peer To Peer networklerde ana bir bilgisayar yoktur.

      Ağ servisleri ağdaki PC’ lerin network alt yapısından talep edebileceği isteklere bağlıolarak gelistirilmistir. Bu olanakları düzenleyen özel bir PC vardır. Buna server denir. Sadece bu olanaklardan faydalanan PC’lerede client denir.

 • Server sadece servis sağlar.
 • Client sadece servis ister.
 • Peer her iki isi de bir arada yapar.

Single Server Ağlar:

      Keskin biçimde belirlenmis rolleri yerine getirirler. Bir servis sağlayıcı (server) ve servisisteyen (client)’lardan meydana gelir. 10-50 kullanıcılı networklerdir. Network ve data paylasımgüvenliği çok kolaydır. Çünkü tüm ağ yönetimi tek bir PC tarafından yapılmaktadır. Genelde10-50 kullanıcılı networklerde Distributed Component Object Model çalısma mantığı vardır. Yani client’lar kendi islemlerini kendileri yaparlar, server’ı ise sadece print ve dosya depolama merkezi olarak kullanırlar.

Client / Server mimarisinde is, adından da anlasılacağı gibi hem donanımsal hem de yazılımsal olarak diğer bilgisayar lardan üstün, atanmıs bir ana bilgisayar vardır.

     Burada Server olarak atanmıs bilgisayarın yetersiz kaldığı durumlarda networke baska Serverlarda dahil edilebilir. Örneğin gelismis bir networkte Mail Server’ın, DHCP ve DNS gibi Serverların farklı bilgisayarlarda bulunması performansı olumlu yönde etkileyebileceği için önerilebilir.

Peer-to-Peer Ağlar:

     Tüm birimler servis istediğinde bulunma hakkına sahiptir. Yani networkteki herhangi bir bilgisayar farklı zaman dilimlerinde hem client hem de server olabilir. Bütün birimler yönetim mekanizması yönünden birbirine benzer. Yönetim ve data paylasımı merkezi değildir . Kullanıcıların PC bilgisinin iyi olması gerekir. Çünkü her bilgisayar sadece kullanıcısı tarafından yönetilebilir. Genelde IPX/SPX veya NetBEUI protokolleri kullanılmaktadır. 2-10 kullanıcılı netwrokler için tavsiye edilir.

İPUCU: Windows ortamında Peer-to-Peer (esler arası ağlar) workgroup olarak, server temelli olan ağlar ise domain olarak bilinir.

 

Network Nedir, Ne İşe Yarar?

Network Nedir, Ne İşe Yarar?

         Birden fazla bilgisayarın çeşitli sebeplerden dolayı birbirlerine bağlandığı yapıya network (ağ) denir.
Bir çok bilgisayarın aynı yapı içerisinde bulup birbirleriyle haberleşebiliyor olması çok ciddi yararlar sağlar. Bilgi paylaşımı, yazılım ve donanım paylaşımı, merkezi yönetim ve destek kolaylığı gibi konular göz önüne alındığında birden fazla bilgisayarın bulunduğu ortamlarda artık bir network kurulması zorunlu hale gelmiştir diyebiliriz.
Networklerin kurulmasıyla birlikte disketle data tasıma devri bitmiş, tek tuşla istenilen bilgiye ulaşma kolaylığı meydana gelmiştir. Bir veya birkaç yazıcı ile bir isletmenin bütün print ihtiyaçları da yine network sayesinde karsılanabilmektedir.
Yönetim ve destek hizmetleri kolaylasmıs, network yöneticisi tek bir bilgisayardan çok daha hızlı bir sekilde bütün networkü izleyebilir ve sorunları çözebilir hale gelmistir.
Bilgisayarlar networklerde çesitli görevler üstlenebilirler. Genel olarak bir bilgisayar bir networkte client (istemci) yada server (sunucu) rollerinden birini üstlenir.
Network ortamında paylasılan yazılım ve donanımlara sahip bir bilgisayara server yada Ana Bilgisayar denir. Burada Server sahip olduğu kaynakları istemci bilgisayarların kullanıma açarken bazen de tüm verinin toplandığı ana merkez konumundadır.
Network ortamında kaynak yada veri isteyen bilgisayarlara ise Client adı verilir. Client sadece kendisinden donanımsal olarak büyük olan Server lardan değil gerektiğinde diğer client’lardan da kaynak yada veri talebinde bulunabilir.
Bilgisayarlar birbirleriyle protokoller sayesinde iletisim kurarlar. Protokoller, izlenmesi gereken iletişim kuralları koyarlar. İnsanlar için diller ne ise, bilgisayarlar için de protokoller o demektir. Haberleşme protokollerine örnek olarak TCP/IP, NetBEUI, IPX/SPX gibi protokolleri gösterebiliriz.

Excel’de Grafik Sihirbazı Kullanımı

Excel’de Grafik Oluşturma Görsel Anlatım
Excel’de Grafik Oluşturma Resimli Anlatım

Kitaplar tablosu için bir grafik oluşturalım.Tablomuzu seçip araç çubuğumuzdan Grafik Sihirbazı butonuna tıklayınız.

Gelen pencere grafiğimizin türünü belirliyoruz ve ileri butonuna tıklıyoruz.Ben sütun grafik türünü seçtim.

Devamını Oku »

Outlook 2010 Otomatik E-posta Cevaplama

Outlook 2010 Otomatik E-posta Cevaplama Resimli Anlatım

Outlook 2010 kullanıyorsunuz ve günlük eposta trafiğiniz oldukça fazla. Her postaya yanıt vermeniz gerekiyor. Tatile ya da iş gereği şehir dışına gittiğinizde, size e-posta gönderen kişilerin sizin ofis dışında olduğunuzu ve ofisinize ne zaman döneceğinizi bilmelerini sağlayan bir şablon hazırlayarak kullanıcılara otomatik cevap gönderilmesini sağlayabilirsiniz.

Outlook üzerinde POP3 hesabı kullanıyorsanız bu işlemlerin gerçekleşebilmesi için sisteminizin sürekli açık olması gerekmektedir. Güç seçeneklerindeki ayarlara dikkat etmenizde fayda var.

Gönderilecek cevap için şablon hazırlama,

Hazırlanan eposta şablonu kayıt türü “Outlook Şablonu” olarak kayıt edilir.

Devamını Oku »