Windows İşletim Sistemleri İçin Mac Adresi Öğrenme

BİRİNCİ YÖNTEM (KOMUT SİSTEMİ ÜZERİNDEN ÖĞRENME)

1. Başlat (Start) -> Aramayı Başlat (Start Search) kutusuna cmd yazılır ve Başlat menüsünde beliren cmd simgesi tıklanır.

2. Açılan komut istemi penceresine ipconfig /all veya ipconfig -all yazılır ve Enter tuşuna basılır. Bu komut bilgisayardaki ağ adaptörlerinin (wireless, yerel ağ bağlantısı vb.) listelenmesini sağlayacaktır. Listede ilgili ethernet bağdaştırıcısının altında Fiziksel Adres (Physical Address) etiketli on iki haneli karakter dizisi o bağdaştırıcının MAC adresidir.

İKİNCİ YÖNTEM (KOMUT SİSTEMİ ÜZERİNDEN ÖĞRENME)

1. Mac adresini öğrenmek için izlenilebilecek ikinci yol ise “getmac/v” komutunu çalışmaktır. Komut istemi penceresine getmac komutu yazılır ve Enter tuşuna basılır. Listede Fiziksel Adres (Physical Address) etiketli on iki haneli karakter dizileri bilgisayara bağlı bulunan ağ bağdaştırıcılarının Mac adresleridir.ÜÇÜNCÜ YÖNTEM (AĞ BAĞLANTISI ÜZERİNDEN BULMA)

1. Ekranın alt kısmında bulunan görev çubuğunun sağ tarafında olan ağ işaretinin üzerinde sağ tıklanır.Açılan pencereden “Ağ ve Paylaşım Merkezini Aç” tıklanır.

2. Gelen pencereden “Yerel Ağ Bağlantısı” tıklanır.

3. Açılan “Yerel Ağ Bağlantısı Durumu” penceresinde “Ayrıntılar” butonu tıklanır.

4. Gelen Ağ Bağlantısı penceresi Fiziksel Adres yazan kısım MAC adresidir.

Benzer Konular

Oracle Database 11g R2 XE Kurulumu

Oracle versiyonlarına aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz. Fakat bu makalemizde 11g versiyon kurulumunu anlatmak istiyorum .Umarım yardımı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.