REKLAM ALANI
REKLAM ALANI
..:::TeknoCinim:::..

Bios Ayarları Resimli ve Videolu Anlatım

Bios Ayarları Resimli Anlatım

Makinayi restart edin. Acilis ekranina dikkat edin, genellikle sol-altta BIOS ayarlarina nasil girebileceginiz yazmaktadir.

Bios Ayarları Videolu Anlatım

 

 

 

 


 

 

Tüm dijital fotoğraf makinesi fırsatları için tıklayın !

 

BIOS Nedir?  

“Basic Input / Output System” (Temel Giriş/ ÇıkışSistemi) kelimelerinin başharflerinin birleşmesiyle meydana gelmiştir. BIOS, bilgisayar ilk açıldığı anda çalışmaya başlayan küçük bir yazılımdır. BIOS yazılımı, anakart üzerinde sabit olarak bulunan ROM (Read Only Memory – Sadece Okunabilir Bellek) adını verdiğimiz bir Chip(Yonga) içindedir.  
bios ayarları

bios ayarları

     Günümüz anakartların çoğu şimdilerde kullanıcılar tarafından kolayca güncellenebilen, Flash BIOS olarak da bilinen EEPROM (Electrically Erasable Programmable Read Only Memory – Elektrikle Silinebilir Programlanabilir Sadece Okunabilir Hafıza) adlıROM bellek kullanmaktadırlar (Daha önceki BIOS’ların çipleri güncellenebilmek için anakarttan fiziksel olarak çıkartılır ve daha yenisi ile değiştirilirdi).

 

BIOS Ne İşe Yarar?

Bilgisayarıilk açtığımızda çalıştırılan ilk program BIOS’tur. İlk olarak bilgisayarın donanımını tarar ve test eder. Bu işlem Power On Self Test ( İlk açılışta kendini sınama) veya POST olarak adlandırılır. Bu test sırasında BIOS, herhangi bir sorunla karşılaştığı zaman bunu kullanıcıya yazılı veya sesli hata mesajı olarak bildirir. Daha sonra BIOS, işletim sistemini yükler. POST; güç kaynağının normal işlevlerini, anakartı, işlemciyi, giriş/çıkış denetleyicilerini, belleği, klavyeyi ve video bileşenlerini kontrol eden birçok test çalıştırır. Bilgisayar POST aşamasınıtamamlarsa kısa tek bir bip ya da iki kısa bip sesi çıkarır (BIOS üreticisine bağlı olarak ses sayısı değişebilir.). POST, problem tespit ederse, ön yükleme sürecini yarıda keser ve görüntüsel olarak ekrana yazılıya da duyulabilir bir seri bip sesi ile hata mesajı verir….

BIOS’ta yapılabilecek ayarları:

1. Anakart tarafından desteklenen özellikleri kapatmak/açmak ve bu özelliklerin değerlerini değiştirmek/gözlemlemek: BIOS, bilgisayarın donanımı hakkında tüm bilgiye sahip olur ve bu donanımların birbirleri ile haberleşmeleri işlemini üstlenir. Örneğin ses kartı, modem gibi parçalarıüzerinde barındıran bir anakart aldığınızda, anakartınızın üzerine takılıolan aygıtların listesini işletim sisteminize BIOS verir. Anakart üzerinden desteklenen bir donanımıBIOS yazılımıiçerisinde iptal ettiğimizde ise işletim sisteminiz bu aygıtıartık görmeyecektir. Örneğin, on – board olarak ses kartıtaşıyan anakartın BIOS’una girerek ses özelliğini iptal ettiğimizde işletim sistemi artık bu ses kartını algılayamayacaktır.

2. Anakartın üzerine takılıolan donanımların çakışmamasıve düzgün çalışması için gereken parametreleri ve adresleri tayin etmek: BIOS, anakart üzerine takılıolan donanımların “çalışma adreslerini” işletim sistemine bildirerek onların doğru düzgün çalışmasına olanak tanır. Normal şartlarda BIOS, aygıtların “çalışma adreslerinin” belirlenmesini işletim sistemine yaptırır. Fakat kalabalık ek donanıma sahip bir sistemde, bazı donanımların “çalışma adresleri”, işletim sistemi tarafından aynıatandığında, çakışma dediğimiz olay ortaya çıkar. Çoğu zaman, aynı“çalışma adresine” sahip donanımlar kendi aralarında bu yeri paylaşarak sorun çıkartmazken, bazı durumlarda aynıçalışma adresine ait donanımlar bu adresi paylaşmak istemezler. Böyle bir durumda iki donanım da çalışmaz. Ama BIOS’a girip, aygıtların kullanmasıgerektiği çalışma adreslerini (IRQ, DMA vs.) kendimiz belirlediğimizde her iki donanım da çalışmasına devam eder.

3. Anakartın, sistem açılışında (BOOT) ilk olarak kullanacağıaygıtı(CD ROM, Floppy, Hard disk) BIOS belirler: BIOS, ilk açılışişlemlerini tamamladıktan sonra bilgisayarın bir işletim sistemi ile açılmasıiçin işlem sırasınıiçerisinde işletim sistemi bulunduran bir aygıta bırakması gerekir. Burada bilgisayar, Disket sürücü, CD ROM veya hard disk gibi disk ortamlarından herhangi birisi ile açılmak istenebilir. Burada bilgisayarın hangi aygıtta bulunan işletim sistemi ile açılacağıönceliğini, yine BIOS içerisinde yapılmış olan açılış(BOOT) ayarlarıbelirler. BOOT (Başlatma): Bilgisayarın, açıldığında bir dizi sıradan kontrolleri yapıp bilgisayarın açılabilmesi için gerekli olan sistem dosyalarını yükleyerek işletim sistemini devreye sokma işlemidir.

POST Nasıl Çalışır?

1. Bilgisayarınızı açtığınızda elektrik akımı CPU (Central Process Unit – Merkezi İşlem Birimi) ünitesine gider ve orada bilgisayarın önceki kullanımından kalmış bilgileri siler.

2. CPU (Mikroişlemci), elektrik akımıtarafından uyarıldığında ROM’da yer alan BIOS yazılımını RAM (Random Access Memory – Rastgele Erişimli Bellek)’e yükleyerek aktif hale getirir. BIOS programı; kendi içindeki kayıtlıbilgilerden, önce kendini ve POST programını kontrol eder, daha sonra System Bus (Bilgisayarın donanımlarınıbirbirine bağlayan devreler)’a sinyal göndererek devrelerinin görevlerini yapıp yapmadığını kontrol eder.

3. POST testi, bundan sonra bilgisayarın ekran görünümünü kontrol eden video sinyallerini ve ekran kartının hafızasınıtest eder. İşte bu andan itibaren ekranımız görüntü vermeye başlar.

4. POST, çalışmasına devam eder ve RAM belleklerin gereği gibi vazife görüp görmediğini belirlemek üzere bir dizi testler yapar. Bütün belleklere sırasıile bazı bilgiler kaydederek daha sonra bu bilgileri okur ve yazılan ile okunanıkarşılaştırır. Bazı bilgisayarlarda, bu aşamada ekranda hafıza kapasitesini gösteren rakamların sayıldığını görebilirsiniz.

5. Daha sonra POST, bilgisayara bağlıklavyenin bağlantısınıve herhangi bir tuşunun basılıp olup olmadığını kontrol eder. Bu sırada varsa klavye üzerindeki kontrol ledleri yanıp söner.

6. Floppy disk’e (disket sürücü) ve sabit disklere sinyal göndererek, hazır ve çalışır durumda olup olmadıklarını ve tepkilerini belirler. Bu sırada floppy diskten ses gelir.

7. POST, yaptığı testin sonuçlarını CMOS (hangi ekipmanların bilgisayara bağlı olduğunu belirleyen bilgilerin sabit olarak kayıtlı olduğu yonga) ile karşılaştırarak yeni bir donanımın varlığınıaraştırır. Son işlem olarak ta CMOS daimi hafızasında kayda geçer.

8. Bundan sonra BIOS’ta belirtilen ayara göre BOOT (ilk açılma) işlemi gerçekleştirilerek işletim sistemi çalıştırılır.

bios ayarları

bios ayarları

BIOS’ta Yapılan Değişiklikler Nereye Kaydedilir?

BIOS, ROM içerisinde bulunan bir yazılımdır. ROM ise sadece okunabilir bir bellek olduğu için hiçbir değişiklik kaydedilemez. Bu yüzden BIOS üzerinde yaptığımız değişikliklerin bir yere kaydedilmesi gerekir. BIOS’da ayarları değiştirdiğimizde bu ayarlar CMOS denilen bir bellek çeşidine kaydedilir. CMOS (Complenmentary Metal Oxide Semiconductor), “Eşlenik Metal Oksit Yarıiletken” in kısaltmasıdır. Bilgilerin burada tutulması için bir pil ile CMOS sürekli beslenir ve kaydedilen ayarların burada sürekli kalması sağlanır.

Bios Ayarları Resimli Anlatım

Makinayi restart edin. Acilis ekranina dikkat edin, genellikle sol-altta BIOS ayarlarina nasil girebileceginiz yazmaktadir.

bios ayarları

 

Bir cok bilgisayarda bu tus DEL tusudur, ama bu makinada F2 tusuymus, bizde F2’ye basiyoruz. 

bios-main-menüGordugunuz gibi bir cok menu var. Biz su anda en soldaki MAIN penceresindeyiz. Burada sadece klavye calisiyor, o zaman sag ok tusuna basarak BOOT menusune kadar geliyoruz.

Burada bilgisayarin BOOT ederken suruculere hangi sirada bakacagini goruyoruz. Su anda once Removable Devices’e bakacakmis. Bu disket surucu demek oluyor. Sonra Hard Drive’a bakacak, orada da acilis dosyalarini bulamazsa, CD-ROM surucuye bakacak. Bu sira bizim isimizi gormuyor cunku, disket takili degilse, harddiske bakacak. Harddisk uzerinde isletim sistemi yuklu olmasa bile, eger fdisk yapilmis ve formatlanmis bir disk ise, yani C: surucusunu goruyorsak, BIOS acilis dosyalarini burada arayacak ve bulamazsa hata verip duracaktir. CD-ROM’a bakmayacaktir.

Biz eger CD-ROM’u listenin basina alirsak, ilk basta CD-ROM surucuye bakacak ve bizde onceden Windows kurulum CD’sini taktigimiz icin oradan BOOT edecektir.

Ok tuslari ile ATAPI CD-ROM Drive yazisi ustune geliyoruz. Peki bunu nasil listenin basina alicaz? Sag tarafa dikkat ederseniz bunu nasil yapacagimiz yaziyor. + ve – tuslari ile. Biz CD-ROM uzerindeyken iki defa + tusuna basarsak, CD-ROM’u listenin basina alacaktir.

 
 
Simdi F10 tusuna basalim, sorulan soruya Yes diyerek yaptigimiz degisiklikleri kaydedip, cikalim.
AWARD BIOSSizin elinizdeki makinanin BIOS’u da cok buyuk ihtimalle Award BIOS olacaktir. Simdi bunun ayarlarina bakalim.
 
 
Acilis ekrani boyle. Sol alta bakarsak BIOS’a girmek icin DEL tusuna basmamizi soyluyor.
 
Del tusuna basinca BIOS ekrani karsimiza geliyor.
 
Ekranin altinda kullanma talimati var zaten. Klavyedeki yon tuslari ile menuler arasinda gezebilir, enter tusu ile de istedigimiz menuye girebiliriz.

Boot secenekleri Advanced BIOS Features menusu altinda bulunuyor.

Bunun uzerine gelip enter tusuna basalim.
 
 
Su anda First Boot Device>Floppy, Second Boot Device>CDROM, Third Boot Device>HDD-1 seklinde.Aslinda bu bizim isimizi goruyor, disket surucu bos iken, Windows CD’si de takili iken makinayi acinca, CD-ROM’dan boot edecektir.
Sizin ekraninizda sira farkli ise, bu menude istediginiz secenege gelip Page-up, Page-Down tuslari ile istediginiz gibi ayarlayabilirsiniz.Bu arada HDD-1 Primary Master, HDD-2 Primary Slave, HDD-3 Secondary Master ve HDD-4 Secondary Slave anlamina geliyor.
cikmak icin F10 tusuna basalim. 
 
Bu ekran gelince entere basin. Makina restart edecektir ve yaptiginiz degisiklikler gecerli olacaktir.
 
 
Dikkat 
BIOS ayarlarindayapaaginiz yanlis bir ayar bilgisayarin acilmamasina veya arizalanmasina neden olabilir.Ne oldugunu bilmediginiz ayarlari karistirip, bakalim ne oluyor diye denemeye kalkismayin.
Artik Windows’u CD-ROM’dan boot ederek kurabilirsiniz.


 

 

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 13 YORUM
 1. keremcan dedi ki:

  çok güzel olmuş ama ben daha acamiyim yardımcı olabilirmisiniz; bilgisayar açılırken devamlı “press DEL to run Setup, Press TAB to display BİOS POST Message” yazıyor ve del tuşuna bastığımda bios ayarlar menüsü açılıyor. bilgisayarda çok geç açılıyor,

 2. kenan dedi ki:

  Merhaba biosunuzu sıfırlamanız gerekiyor ya anakart üzerindeki CMOS jumperi ile ikincisi ise Bios pilini sökmek ve bilgisayarı açıp kapatmayı deneyin.Ama büyük ihtimalle Bios Pilini değiştirmen gerekecek.

 3. keremcan dedi ki:

  nasıl yapacağım acaba

 4. keremcan dedi ki:

  bios pilini değiştirdim yine yapıyor

 5. mert dedi ki:

  usbden nasıl kurarız acaba yardım edebilirmisinz

 6. emre dedi ki:

  yha arkadaşlar bende ekran kartı 1229 olark diyo ama ben bazı younlarda byha kasıyyo
  ati redon 4300/4500 toplamkulanıla bilir video beleyi 1279
  ayrılmış video belleyi 512 sistem video belleği 0 ve paylaşılan sistem belleği arkadaşlar oyunda kasmamsı için ayr gerekiyomuş nabılcak lütfen yardımm ?

 7. zagato dedi ki:

  windows 7 casper ses ayarlarını bıosdan nasıl duzeltebılırım ses sorunu var bılgısayarda bır sure sonra keılıyor hıcbıryerde problemı cozemedım…

 8. hidayey dedi ki:

  Bende ekran yanıp donuyo ataa bir geliyor XP penceresi aciliyor sonra sistem hatasi veriyor

 9. DamnorxY dedi ki:

  Çok teşekkürler

 10. yabancı dedi ki:

  benim bilgisayarimda sorun var yardımcı olabilirmisiniz

  1. admin dedi ki:

   Nasıl bir problem var daha açık yazabilirmisiniz

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.