..:::TeknoCinim:::..

Excel Birleştir Formülü

Excel Birleştir Formülü

Excel Birleştir Formülü

 

Bu makalemde Excel Birleştir Formülü ‘nü anlatmaya çalışıcam. Birleştir Formülü zaman zaman bizi birçok zorluktan tek bir formül ile kurtarıcı olabiliyor. Kullanışlı ve kolay bu formülü küçük bir Örnek ile anlatıcam;

Tablomuzu oluşturur iken şekildeki gibi İsim ve Soyisimleri ayrı ayrı sütunlara yazdığımızı düşünelim. Daha sonra ise isim soyisimi aynı hücrede olmasını istiyoruz ve birleşik olarak kullanmanız gerekiyor işte tam burda Birleştir Formülü devreye giriyor.

Excel Birleştir Formülü

Aşağıdaki şekilde Görüldüğü gibi Formülleri kullanmak için fx butonuna basıyoruz.

Excel Birleştir Formülü

ve karşımıza açılan ” İşlev Ekle “ Penceresinden, Birleştir Formülünü seçip TAMAM ‘a basıyoruz.

Excel Birleştir Formülü

Sonrasında şekilde ok ile gösterilen D2 Hücresine     ” =Birleştir() ” yazıyor ve aşağıda formülü kullanmak üzere oklar ile de belirttiğim

Metin 1 ve Metin 2  hücreleri açılıyor.

Birleştir Formülü

Şimdi geldik formülü kullanma aşamasına Metin 1 yazan ok ile gösterdiğim küçük kutucuğa tıklıyoruz.

Birleştir Formülü

Küçük kutucuğu tıklayınca birleştireceğiniz ilk hücreyi seçmek için size yeni bir pencere açıyor bu açılan pencerede A2 üzerine tıklıyoruz ve hemen peşine ok ile gösterdiğim küçük kutucuğa tıklıyoruz ve

Excel Birleştir Formülü

Metin 2 hücresini formülde İsim Soyisim arasında bir boşluk bırakmak adına metin iki hücresinde sadece Boşluk tuşuna basıp  Metin 3 kutucuğuna basıyoruz.

Excel Birleştir

Metin 2 ye Boşluk tuşuna basıp Metin 3 e kutucuğuna da tıklayıp B2 hücresini seçtiğimizde formülün çalışıp çalışmadığını tamam tuşuna basmadan bile kırmızı ile işaretlediğim bölümde görebiliyoruz. TAMAM butonuna basıp formülü çalıştırıyoruz.

Birleştir Formülü

D2 hücresindeki son halini alıyor.

Excel Birleştir Formül

Şimdi sıra geldi aynı Formülü alt satırlar içinde çalıştırmaya. Her satır için ayrı formül olması gerekiyor fakat tek tek yapmaya gerek yok. 

D2  seçili iken sağ alt kösesinden tutup aşağıya doğru çekmemiz yeterli olacaktır.

Excel Birleştir Formulu

Excel Birlestir Formülü

Sağ alttan çekip formülleri aşağıya doğru çektiğimizde Excel sistematik olarak Formülleri kaydırarak ve arttırarak çalışır halde size sunacaktır.  Birleştir formülü için bu örnek temel niteliğinde olup zaman zaman çok işten sizi kurtaracaktır. bazı durumlarda bu formülü bilmediğinizde ya manuel tek tek birleştirmek gerekiyor. onu yapmak yerine Excel ‘in nimetlerinden hızlı bir şekilde faydalanabiliriz. Umarım faydalı olmuştur. Eksik yada anlamadığınız birşey olursa yorumlara yazınız yardımcı olmaya çalışırım.

 

Ayrıca bu tarz işlemlerin bir ilerisi olan Makrolarda işinize çok yarayacaktır. formüle ettiğiniz işlemleri bir Makro oluşturarak tek bir tıklamayla da yapabilirsiniz. Bunun için Aşağıda bıraktığım Makro Oluşturma adlı yazımı okumanızı tavsiye ederim. 

 

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Makaleler
En Çok Okunanlar
İletişim

admin@teknocinim.com