Fedora Kurulum Resimli ve Görsel Anlatım

Fedora Kurulum Videolu Görsel Anlatım

Fedora Kurulum Resimli Anlatım

İmajınızı diske yazdırdıktan sonra, BIOS’tan başlangıç sürücüsü olarak CD okuyucunuzu seçiniz ve diski bilgisayara takarak sistemi başlatınız.Sistem CD’den başlarken gelen ekrandan kurulum yapmak için Install or upgrade an existing system (Yüklü olan bir sistemi yükselt veya yeni bir sistem kur) seçeneği seçilir. Sonraki basamakta diskin sağlam olup olmadığını kontrol etmek isteyecektir. Eğer diskin sağlam olduğundan eminseniz Skip ile geçebilirsiniz. Emin değilseniz Ok’u seçerek testi başlatabilirsiniz… Gelen pencerede Next tuşuna basarak basarak grafik modunda kuruluma geçebilirsiniz. Eğer ki ram miktarınız yeterli değilse kurulum metin ekranı modunda devam edecektir. Gelen ekranda dil seçimini yapmanız istenecektir. İstenilen dil seçilerek Next butonu seçilir. Kullanımda Türkçe sürümde bir takım uyumsuzluklar olduğundan, sorun yaşanmaması için English (İngilizce) seçilmesi tavsiye edilir. Daha sonra klavye seçeneklerinden Turkish(Türkçe) seçiniz. Gelen ekranda ise Hostname(Makina adı) yapılandırmasını yapmanız istenir. Bilgisayara vereceğiniz ismi yazıldıktan sonra Next (İleri) tuşuna basınız. Daha sonraki haritadan uygun Time Zone (Saat Dilimi) seçmeniz istenir, sonrada Next (İleri) tuşuna basılır.
Root (Yönetici) hesabına şifre atayarak Next (İleri) seçiniz. Makinanın sabit diskini bölümlendirme için birden fazla seçenek vardır. Create custom layout seçeneği ile bölümlendirmeler tamamen kullanıcının isteğine bağlı olarak yapılabilir. Use entire drive seçeneği, diskte bulunan bölümlerin kaldırılarak varsayılan bölümlendirmenin yapılmasını sağlar. Replace existing Linux system seçeneği, diskte önceden Linux tarafından bölümlendirilmiş kısımların kaldırılarak varsayılan bölümlendirmenin yapılmasını sağlar. Shrink current system, fiziksel alanın yeniden bölümlendirilmesini ve Use free space, diskteki kullanılmayan alanın yeniden otomatik olarak bölümlendirilmesinde kullanılır. İlgili seçenek seçildikten sonra Next (İleri) seçilir. Aşağıdaki kurulum örneğinde Create custom layout (El ile Bölümlendir) seçeneği seçilerek bölümlendirme gösterilmiştir. Gelen ekranda Free(Boş) üzerine gelinerek kullanılabilecek boş disk alanı seçilmiş olur. Daha sonra ise New (Yeni) seçeneği ile disk bölümlemesi için gerekli ayarlar yapılır. Öncelikle Swap(takas alanı) alanı oluşturulur. Bu alan RAM’in yetersiz kaldığı durumlarda kullanılmak üzere ayrılmış alandır ve genellikle bilgisayarın RAM’inin 2 iki katı verilmesi önerilir. Daha sonra tekrar New (Yeni) tıklanarak işletim sisteminin kurulacağı alan belirlenir kök dizini olan “/” seçilir. Bu alan belirlenirken Fixed Size (Sabit alan) seçeneği seçilirse Size(Boyut) ile belirtilmiş alanı, Fill all space up to (Belirtilmiş alana kadar olan tüm alanı doldur) seçeneği seçilirse daha önceden seçilen alan ile belirtilen alan arasındaki alanı kullanır. Fill to maksimum allowable size (Bütün kullanılabilir alanı doldur) seçeneği seçilirse bütün disk alanı gerekli dosya sistemi ile yeniden biçimlendirilir. Bölümlendirmelerin tamamlanmasının ardından Next(İleri) tuşuna basılır. Daha sonra karşılaşılaşılan onay ekranında Write changes to disk (Değişiklikleri diske yazdır) seçilerek devam edilir. Gelen ekranda Next(İleri) seçilerek devam edilir. Gelen ekranda sadece varsayılan paketlerin yüklenmesi isteniyorsa Next (İleri) tuşuna basılır. Paket seçimi elle yapılmak isteniyorsa da Customize now (Şimdi özelleştir) seçeneği seçilerek bir sonraki adıma geçilebilir. Gelen ekranda paket seçimi yapılır. İlgili paket grubunun solundaki kutu işaretlenerek, paket grubu seçilir. İşletim sistemi kurulumu başlar. Kaç paketin seçildiği ve ne kadarının kurulduğu görülebilir.
Kurulum tamamlandıktan sonra bilgisayarın Reboot (Yeniden Başlat) seçilerek yeniden başlatılması gerekir. Gelen ekranda Forward (İleri) seçilir. Lisanslama için onay isteyen ekran gelir ve Forward (İleri) seçilerek devam edilir. Bilgisayar yeniden başladıktan sonra karşılaşılan ilk ekranda Forward (İleri) tuşuna basılarak devam edilir ve yerel kullanıcı oluşturulan ekrana gelinir. Bu ekranda yerel bir kullanıcı oluşturmak ve şifre atamak zorunludur. Yerel bir kullanıcı açmadan Forward (İleri) tıklanırsa “You must create a user account for this system” (bu sistem için bir kullanıcı hesabı oluşturmak zorundasınız) hatası verecektir. Saat ve tarih ayarlamaları yapılır. Gelen ekran bilgisayar profilinin Fedora proje ve istatistikleri için gönderilip gönderilemeceği bilgisini sorar. Bu örnekte Do not send profile(Profili gönderme) seçeneği seçilmiştir. Fedora işletim sistemi yüklü bilgisayar artık kullanıma hazır durumdadır. Oluşturulan yerel kullanıcı ile veya “root” kullanıcısı ile bilgisayara girilebilir. Sisteminiz kuruldu ve kullanıma hazırdır…
Cheap Live Sex Webcam

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.