..:::TeknoCinim:::..

Kablosuz Şifresi Nasıl Değiştirilir?

Wifi Şifresi Değiştirme

Adsl modemler artık konfigürasyonunu modeminizin bağlantılarını yaptığınız an itibariyle servis sağlayıcılardan otomatik olarak birkaç dakika içinde çekmektedir ve kablosuz ayarlarınız dahil olmak üzere herşey hazır olarak sunulmaktadır. kablosuz şifreniz ise modemin arka yada altında yazmaktadır. 

Modeminizin kablosuz şifresini yada adını (SSID) değiştirmek isterseniz. Modeminizin markasına göre  yazan linkteki tabloda yazan–>  ADSL MODEM IP  adresine girmeniz gerekmektedir. (Genelde 192.168.1.1 yada 192.168.2.1 oluyor.)

ZYXEL modemler için genelde 

->admin

->ttnet    yada    1234 oluyor eğer daha önce değişmediyse.

bu ekrandan kullanıcı adı ve şifre bilgilerini girdikten sonra eğer ilk kez arayüze giriyorsanız sizden yeni bir şifre belirlemenizi isteyecektir. Yeni bir şifre girmek istemiyor ve mevcut şifre ile kullanmak istiyorsanız Atla butonuna basarak geçebilirsiniz. 

bu ekranı geçtikten sonra Zyxel modem için gelen arayüz aşağıdaki gibi olacaktır. Ben her ne kadar zyxel modem için bu makaleyi yazmış olsamda tüm modemler için yapılacaklar hemen hemen aynıdır.

karşımıza çıkan ekrandan ” Ağ Ayarı” > Kablosuz a tıklayıp kablosuz ayarlarını yapabileceğimiz ekrana geçiyoruz.

Kablosuz sayfasına geçtiğimiz hangi modem olursa olsun temel olarak sizden kablosuz ağ adı ve kablosuz şifresi soracaktır bu alanları isteğiniz doğrultusunda doldurduktan sonra mobil cihazlarında istediğiniz gibi kullanabilirsiniz. 

Bunun haricinde birşey dikkatinizi çektiyse  bir seçenekten bahsediyor

—>SSID GİZLE

bu ise sizin kablosuz isminizin dışarıdan görülmemesi demektir. yani şöyleki siz kablosuz isminizi 

—> Kablosuz Ağ ADı : Teknocinim    yaptınız ve

–> SSID GİZLE     seçeneğini  aktif ettiğiniz takdirde

artık evinize yeni gelen biri Wifi ye bağlanmak istediğinde wifi ağlar arasında sizin modeminizi göremeyecektir.  Bu gelen misafirinizin kablosuz ağınıza bağlanamayacak anlamına gelmez sadece mobil cihazlarda AĞ EKLE   seçeneği ile SSID ismi ve Şifresi girerek ağa dail olup interneti kullanabilir.

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.