..:::TeknoCinim:::..

Kablolama nasıl yapılır?

CAT 5 Kablo Yapımı Videolu – Görsel Anlatım

Ağ Kablosu Resimli ve Görsel Anlatım

CAT 5 Kablo Yapımı Resimli Anlatım

Cat 5 ve Cat 6 Kablolama nasıl yapılır?

     Kullanıcıların bir çoğunun kendi ağlarını oluştururken kafaları karıştıran en önemli noktalardan biri kablolama konusudur. Genelde bize gelen sorular şu yönde: “Renklerin bağlanma sırası önemli mi? 2 bilgisayarı bağlarken hangi renkleri nasıl bağlayacağım?”
     Kablolama konusunda bu karışıklığı gidermek için bu soruların cevaplarını nasıl CAT5 kablo oluşturacağınızı resimler eşliğince göstereceğiz.Network için kablo yaparken öncelikle bakmanız gereken şey kablonuzun standardı. CAT5 kablolar için genel olarak kullanılan iki standart var 586-A ve 586-B. Bu standartlar kablonuzun üzerinde yazar. Kablonuzu renklerine göre bağlayacağınız standartlarda bunlardan ibarettir.

568-B ye göre bağlama

 1-Turuncu-Beyaz
2-Turuncu
3-Yeşil-Beyaz
4-Mavi
5-Mavi-Beyaz
6-Yeşil
7-Kahverengi-Beyaz
8-Kahverengi

568-A ya göre bağlama

1-Yeşil-Beyaz
2-Yeşil
3-Turuncu-Beyaz
4-Mavi
5-Mavi-Beyaz
6-Turuncu
7-Kahverengi-Beyaz

8-Kahverengi 

 

 

Bilgisayarları Hub ya da Switch bağlamak:

    Birden çok bilgisayarı bir birine bağlamak istiyorsanız Hub ya da Swich yardımıyla bu işi rahatlıkla yapabilirsiniz. Kablonun renklerine göre bağlama yöntemi ise yine kablonuzun üzerinde yazan standart’a göre yapmanız tavsiye edilir. Tavsiye edilir diyorum çünkü ben kendi kafama göre yaptığım farklı renklerde bağlamada da bir network ağını çalıştırabildim. Ama en iyi performans alacağınız biçim kablonun üzerinde yazan standart’a göre kablo’nun uçlarını bağlamaktır.Bilgisayarları Hub yada Swich ile birbirine bağlıyorsanız kabloyu düz bağlayacaksınız yani kablonun her iki ucu da kablonun üzerindeki standart’a göre ya 586-A yada 586-B’ye göre bağlanacak.

İki Bilgisayarı birbirine bağlamak için cross kablo yapma

İki bilgisayarı birbirine bağlamak için cross(çapraz bağlantılı) kablo yapmak gerekir. Bunun için de kablonun bir ucunu 586-A’ya göre bir ucunu da 586-B’ye göre yapmanız yeterli olacaktır.

Adım Adım kablomuzu oluşturalım

Malzemelerimiz
CAT 5 veya CAT 6 kablo RJ45 konnektör kablo sıkma pensesi ve konnektöre takmak isterseniz pabucu

Kablomuzun ucunu 4-5 cm kadar sıyırıyoruz. Bunu sıkma pensesinde bulunan makas yardımıyla yapabilirsiniz. Dikkatli olun kabloyu sıyırırken fazla derin’e girmeyin. Yoksa içindeki çift sarılmış tellere de zarar verebilirsiniz. Ufak bi çizik atıp elinizle kabloyu sıyırın. Gördüğünüz gibi 4 tane birbirine sarılmış çift tel çıkıyor.

Bu dolanmış telleri açtıktan sonra kablonun standart’ına uyarak (586-A veya 586-B için) tellerin renklerine göre sıralamaya başlıyoruz.Kablonun renklerini ayarladıktan sonra bir elinizin baş ve işaret parmağını kullanarak sıyrılmış kablonun başlangıçını diğer elimizin yine baş ve işaret parmağını da renk sırasına göre dizilmiş tellerin bitişini sıkı bir şekilde tutup yukarı aşağıya elimizi kıvırarak telleri düz bir hale getirmek için uğraşıyoruz.

Sıyrılmamış kablodan itibariyle 1,5-2cm’lik kısmı yeterince düzleşmişse Yine sıyrılmamış kablonun başlangıçı itibariyle   1 cmlik bir kısmından düzgün bir şekilde kesiyoruz.

Kablomuzu RJ45 konnektörün alt ve üst kısmını kontrol ederek doğru bir şekilde takıyoruz.

Kablo sıkma pensesi yardımıyla RJ45 konnektörümüzü kablomuzla sıkıştırıyoruz.Evet kablomuz hazır. Daha önceden de değindiğimiz gibi eğer hazırlayacağınız kablo 2 PC içinse diğer ucu çapraz bağlayacaksanız ama Hub/Swich’e bağlamak içinse düz bağlayacaksınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.