..:::TeknoCinim:::..

Fiber internet nedir ?

Fiber internet nedir ?

Fiber optik kablolar hayatımıza gireli 20 yıl kadar oldu. İlk olarak tıp alanın da kullanılan bu kablolar ışıkla iletim sağlamaktadır.

Saç teli kalınlığında camdan yapılmış bu kablolar oldukça hassastırlar. Bakır kablolar gibi dirençleri olmadığı için oldukça yüksek hızlarda veri iletimi sağlamaktadır. Direnç olmaması verinin uzak mesafelere iletimini sağlar.

Bakır kablolara göre birçok avantajı vardır;

  • Fiber Optik kablolarda elektrik akımı olmadığı için yangın riski yoktur,
  • Bakır kabloya göre oldukça hafif ve incedir,
  • Işıkla iletim olduğu için sinyalde karışmalar olmaz,
  • Bakır kabloya göre hacimleri daha çok düşüktür,
  • Fiber optik kablolar esnek yapısıyla kullanımı oldukça kolaydır.

Kullanım Alanları;

Genellikle network için bakır cat 5 yada cat 6 kabloların yetersiz kaldığı durumlarda kullanılıyor bakır kablolar nerede yetersiz kalıyor derseniz yaklaşık 100 metre uzaklıktaki terminaller için yetersiz kalıyor ayrıca 100 metre laboratuvar ortamı yani teoride 100 mt. gerçek ortamlarda 60-70 mt. üzeri tavsiye edilmemektedir.

Fiber optik kablo kullanılmasının diğer nedenleri arasında yüksek hızlardır. Fiber optik kablolar ile uzun mesafelerde yüksek hızlarda ki yüksek hızlardan kastettiğim 10-100 Gigabayt ve üsteleri diyebiliriz. bu hızlarda stabil bir şekilde çalışabilmektedir.

fiber optik kablo cihaz ihtiyaçlarına göre  çeşitlendirilmiştir. SC – SC , SC – LC , FC – LC gibi cihaz ihtiyaçlarına üretilmişlerdir. Kullanım alanları genel de ISS ler büyük firmaların IT departmanları onlarda binalar arası mesafe ve kaybı engellemek için kullanmaktadırlar.

Nadir olarak ta evlerimize fiber internet olarak girmeye başlamıştır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.