..:::TeknoCinim:::..

Windows 11 Sistem Gereksinimleri Nedir?

Windows 11 Sistem Gereksinimleri Nedir?

Windows 11 Sistem Gereksinimleri Nedir?

Microsoft 5 Ekim tarihini vererek Windows 11 işletim sistemi ni tüm dünyada kullanıma sunacağını duyurdu ve Windows 11 Sistem Gereksinimleri nimde açıklayarak minimum donanım özelliklerini açıkladı. Bu makalede bilgisayarınızın özelliklerinin Windows 11 sistem gereksinimlerine uygun olup olmadığını ve Windows 11 in yeni bazı özelliklerini bu özellikler için gereksinimleri;

Ayrıca mevcut sisteminizi güncellediğiniz de ya da yeniden sıfır kurulum yaptığınızda eski sisteminizden yeni sisteminizde kullanabilecekleriniz ve desteklenen özellikleri göreceksiniz.

windows 11 sistem gereksinimleri

Donanım Minimum
İşlemci 1 (GHz) veya daha hızlısı, uyumlu bir 64-bit işlemcide 2 veya daha fazla çekirdek

AMD yeni Ryzen serisi işlemcilerin 2. Neslinden sonraki işlemciler tam uyumlu

RAM 4 GB
Depolama 64 GB veya daha fazla depolama (Önerilen disk Tipi SSD)
Depolama yazılımı UEFI, Secure Boot
Ekran kartı DirectX 12 ve WDDM 2.0 sürücüsü uyumlu ekran kartı listesi
Ekran 1366×768 çözünürlük sunan 9 inç ekran
İnternet bağlantısı ve Microsoft Hesabı Windows 11 Home sürümü, ilk kullanımda cihaz kurulumunu tamamlamak için internet bağlantısı ve bir Microsoft hesabı gerektirir.Bir cihazı Windows 11 Home S modu değiştirmek de internet bağlantısı gerektirir.

Tüm Windows 11 sürümlerinde, güncellemeleri gerçekleştirmek ve bazı özellikleri indirmek ve bunlardan yararlanmak için internet erişimi gerekir.  Bazı özellikler için bir Microsoft hesabı gereklidir.

Windows 11 yüklemek için Microsoft 3 farklı seçenek sunuyor size en uygun yükleme için aşağıdaki linki kullanabilirsiniz.

  https://www.microsoft.com/tr-tr/software-download/windows11windows 11 indir

 

Bazı Windows 11 Özellikleri
Yazılı bir not defteri illüstrasyonu

Yukarıda Windows 11 Sistem Gereksinimleri verilmiştir.

Aşağıda ise yüksek gereksinimlere sahiptir.

Aşağıda Önemli Özelliklerin gereksinimleri hakkında bilgi verilmiştir.

(henüz yayımlanmadı)
Android™ için Windows Alt Sistemi
 Uygulamalar, Amazon Appstore’da mevcuttur. Ek gereksinimlerin olması beklenmektedir ve ürün belirli coğrafi bölgelere   sunuldukça bunlar duyurulacaktır.
5G desteği  mümkün olan durumlarda 5G özellikli modem gerektirir.
Otomatik HDR  bir HDR monitör gerektirir.
BitLocker to Go  bir USB flash sürücü gerektirir (Windows Pro ve üstü sürümlerde kullanılabilir).
Hyper-V İstemcisi  ikinci düzey adres çevirisi (SLAT) özelliklerine sahip bir işlemci gerektirir (Windows Pro ve üstü sürümlerde kullanılabilir).
Cortana  bir mikrofon ve hoparlör gerektirir. Bu hizmet Windows 11 işletim sistemiyle birlikte şu anda Avustralya, Brezilya, Kanada,  Çin, Fransa, Almanya, Hindistan, İtalya, Japonya, Meksika, İspanya, Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletleri’nde  kullanılabilir.
DirectStorage  Standart NVM Express Denetleyicisi sürücüsü ve Gölgelendirici Modeli 6.0 desteğiyle DirectX12 GPU kullanan oyunları   depolamak ve çalıştırmak için NVMe SSD gerekir.
DirectX 12 Ultimate  yalnızca desteklenen oyunlarla ve grafik yongalarıyla kullanılabilir.
İletişim Durumu  insanların cihazdan uzaklığını veya cihazla etkileşim kurma niyetini algılayabilen bir algılayıcı gerektirir.
Akıllı Görüntülü Konferans  kamera, mikrofon ve hoparlör (ses çıkışı) gerektirir.
Birden Çok Sesli Yardımcı (MVA) bir mikrofon ve hoparlör gerektirir.
Tutturma üç sütunlu düzenler için en az 1920 etkin piksel genişliğinde bir ekran gerekir.
Görev Çubuğundan Ses Açıp Kapatma kamera, mikrofon ve hoparlör (ses çıkışı) gerektirir. Uygulama, sistem genelinde ses kapatmayı/açmayı etkinleştiren özellikle uyumlu olmalıdır.
Uzamsal Ses destekleyen donanım ve yazılım gerektirir.
Microsoft Teams kamera, mikrofon ve hoparlör (ses çıkışı) gerektirir.
Dokunma çok noktalı dokunmayı destekleyen bir ekran veya monitör gerektirir.
İki Öğeli Kimlik Doğrulama PIN, biyometrik (parmak izi okuyucusu veya aydınlatmalı kızılötesi kamera) ya da Wi- Fi veya Bluetooth özelliğine sahip bir telefon kullanılmasını gerektirir.
Sesle Yazma mikrofonlu bir bilgisayar gerektirir.
Sesle Uyandırma Modern Bekleme Durumu güç modeli ve mikrofon gerektirir.
Wi-Fi 6E yeni WLAN IHV donanımı ve sürücüsü ile Wi-Fi 6E özellikli bir AP/yönlendirici gerektirir.
Windows Hello yakın kızılötesi (IR) görüntüleme için yapılandırılmış bir kamera veya biyometrik kimlik doğrulaması için parmak izi okuyucusu gerektirir. Biyometrik algılayıcısı olmayan cihazlarda PIN veya taşınabilir bir Microsoft uyumlu güvenlik anahtarı ile Windows Hello kullanılabilir.
Windows Yansıtma Windows Ekran Sürücüsü Modeli (WDDM) 2.0’ı destekleyen bir görüntü bağdaştırıcısı ve Wi-Fi Direct’i destekleyen bir Wi-Fi bağdaştırıcısı gerektirir.
Xbox (uygulama) bir Xbox Live hesabı gerektirir ancak bu hesap bazı bölgelerde kullanılamaz. En güncel kullanılabilirlik bilgileri için Xbox Live Ülke ve Bölgeleri sayfasını inceleyin. Xbox uygulamasındaki bazı özellikler için aktif bir Xbox Game Pass aboneliği (ayrı olarak satılır) gerekir. Pass hakkında daha fazla bilgi edinin.
➡  Windows 11’e yükseltme yapıldığında kullanım dışı bırakılan ve kaldırılan temel özelliklerin tam listesi
Eksi özelliği simgesi

Kullanım dışı bırakılan veya kaldırılan özellikler

Windows 10’dan Windows 11’e yükseltme yaptığınızda veya bir Windows 11 güncelleştirmesi yüklediğinizde bazı özellikler kullanım dışı bırakılabilir veya kaldırılabilir. Etkilenen önemli özelliklerden bazıları hakkında bilgi için lütfen aşağıdakileri inceleyin:

Cortana ilk önyükleme deneyimine dahil edilmeyecektir ve Görev Çubuğu ‘na sabitlenmeyecektir.
Masaüstü duvar kağıdı Microsoft hesabıyla oturum açıldığında cihazda dolaşımda kullanılamaz.
Internet Explorer IE moduna sahip Microsoft Edge, Windows 11’de Internet Explorer 11 masaüstü uygulamasının yerine geçiyor. Daha fazla bilgi için bkz. Internet Explorer 11 masaüstü uygulamasının kullanımdan kaldırılması hakkında SSS.
yönetim özellikleri Kuruluşların özelleştirilmiş Başlat ve Görev Çubuğu deneyimleri sunması için şunlarla sınırlıdır:

  • Başlat, kuruluşların Başlat düzenini geçersiz kılabilmesini destekler ancak düzeni kullanıcıların değişiklik yapmasını engelleyecek şekilde kilitlemeyi desteklemez.
  • Görev çubuğu sabitlemeleri ve sıralamaları kuruluşlar tarafından kontrol edilebilir.
Matematiksel Giriş Paneli kaldırılmıştır. Matematik giriş denetimini ve tanımayı içeren Matematik Tanıma, istek üzerine yüklenebilir. OneNote gibi uygulamalardaki mürekkepli matematik özelliği bu değişiklikten etkilenmez.
Çok Uygulamalı Bilgi Noktası Modu kullanılamaz. Windows 11, Bilgi Noktası Modu’nda yalnızca tek bir uygulamanın kullanılmasını destekler.
Haberler ve İlgi Alanları gelişti. Yeni işlevsellik eklendi. Görev Çubuğu’nda Arabirim Öğeleri simgesine tıklayarak bu işlevselliği bulabilirsiniz.
Kilit Ekranı’ndan Hızlı Durum ve ilişkili ayarlar kaldırılmıştır.
S Modu şu anda yalnızca Windows 11 Home sürümünde kullanılabilir.
İnternetten Arama Sonuçları Windows 11, internet arama sonuçlarının getirilmesini Kayıt Defteri Anahtarı ile devre dışı bırakmayı desteklemez. İlgili Grup İlkesi ayarı bu değişiklikten etkilenmez.
Ekran Alıntısı Aracı ile Ekran Alıntısı ve Taslak, bilindik Ekran Alıntısı Aracı adı altında tek bir deneyimde birleştirildi.
Başlat Windows 11’de büyük değişikliklere uğramıştır. Kullanım dışı bırakılan veya kaldırılan önemli şeylerden bazıları şunlardır:

  • Adlandırılmış uygulama grupları ve klasörleri artık desteklenmemektedir ve düzen şimdilik yeniden boyutlandırılamamaktadır.
  • Windows 10’dan yükseltme yaparken, sabitlenmiş uygulamalar ve siteler taşınmayacaktır.
  • Canlı Kutucuklar artık kullanılamamaktadır. Hızlıca bakılabilecek dinamik içerikler için Arabirim Öğeleri özelliğini inceleyin.
Tablet Modu kaldırılmıştır; klavye takma ve ayırma duruşları için yeni işlevler ve olanaklar eklenmiştir.
Görev Çubuğu işlevleri değiştirilmiştir. Bunlardan bazıları:

  • Kişiler artık Görev Çubuğu’nda bulunmamaktadır.
  • Önceden yapılan özelleştirmeler dahil olmak üzere bazı simgeler, yükseltilen cihazların Sistem Tepsisi’nde (systray) görünmeyebilir.
  • Ekranın altına hizalama, izin verilen tek konum olacaktır.
  • Uygulamalar artık Görev Çubuğu’nun herhangi bir yerini özelleştiremeyecektir.
Zaman Çizelgesi kaldırılmıştır. Bazı benzer işlevler Microsoft Edge’de bulunmaktadır.
Dokunmatik Klavye artık 18 inç ve üstü ekran boyutlarındaki klavye düzenlerinde yerleştirilmeyecek ve ayrılmayacaktır.
Cüzdan kaldırılmıştır.

Aşağıdaki uygulamalar yükseltme sırasında kaldırılmayacak ancak yeni cihazlarda veya Windows 11 temiz yüklendiğinde artık yüklü olmayacaktır. Bunlar Store’dan indirilebilecektir:

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.