..:::TeknoCinim:::..

SSD Disk Nasıl Takılır

SSD Disk Nasıl Takılır

HDD – SSD değişimi nasıl yapılır ?

Herkese merhabalar eski laptoptunuz daki harddiski çıkarıp yerine yeni SSD (Solid State Disk) disk nasıl takılır.

Öncelikle harddisk ve bilgisayar donanımlarının bir ömrü vardır. Zaten bilgisayarınızın gerek açılışında gerekse de kapanırken veya kopyalama vs. kullanım işlemlerinden yavaşlığından diskinizin değiştirmeniz gerektiğini anlayacaksınız yada acı bir tecrübe ile bozulduğunda anlaşılacaktır. Bunlardan biri başınıza geldiğinde eski diskinizi SSD bir disk ile değiştirmek en mantıklısı olacaktır.

SSD diski kullanımını her alanda hissedeceksiniz örneğin Windows açılışı belki dakikalar sürer iken  bu süre yaklaşık 13-15 sn civarına düşecektir. Kullanırken oyun oynarken kopyalama yaparken bilgisayarınız fark edilir bir şekilde hızı değişecektir.

Neyse gelelim SSD(Solid State Disk) disk değişimine

Öncelikle eski bilgisayar ınız yada laptop unuzun harddisk inizi  önemli olan yedeklemelerinizi(Fotoğraf, belgeler vs.) almayı unutmayın, gerçi harddisk inizi söktüğünüz zaman verileriniz kaybolmayacaktır. Fakat Yedeklerinizi harici bir diske alıp yeni diskinize atmanız daha kolay olur. Şu var ki eski diskinizi de farklı bir harici disk kutusuna takarak yedeklerinizi geri alabilirsiniz. (Eski çalışan diskinizi söktüğünüzde hiçbir veriniz kaybolmayacaktır.)

Öncelikle laptopun enerjisinin takılı olmadığını ve bataryasının sökülmüş olduğundan emin olunmalı sonra Laptopunuzun genellikle arka tarafında bazen yan tarafında marka modele göre değişebiliyor. hard disk (HDD) yazan veya işareti olan alandan ( Yalnız kapağını söküp takarken tırnaklarını kırmamaya dikkat edilmeli)

 

Vidaları söküp kapağını çıkardıktan sonra karşınıza gelen hard diskinizi ufak bir hamle ile tutamacından çekip çıkarabilirsiniz.

Söktüğünüz hard diskinizin etrafında metalden bir koruma olabilir onuda sökmelisiniz.

 yeni SSD diskinizi bu metal koruma içine monte edip hdd yuvasına yerleştiriniz metal korumanın yine bazı modellerde vidaları oluyor var ise onlarında montajını yapıp yeni SSD diskinizi yuvasına takınız ki SSD diskiniz darbelere karşı daha korunaklı olsun.

Bu işlemleri yaptıktan sonra hdd değiştirme işleminiz tamamlanmış oluyor. Bundan sonra ise geriye istediğiniz işletim sistemini artık Windows 10 olur Windows 7Windows  8  Olur yada Linux olabilir seçim sizin. Bu işlemleri temsili olarak laptop üzerinden örnekledim fakat aymnı işlemleri masaüstü bilgisayarınızda da yapabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.