..:::TeknoCinim:::..

Bios Sesleri Hata ve Çözümleri

Bios Sesleri Hata ve Çözümleri

Bilgisayarımızı açarken gelen bip sesleri aslında bizim bilgisayarımızın ne sorunu olduğunu bize anlatır tabi bu seslerin anlamlarını doğru bilmek çok önemli. Bilgisayarınızda sorunlarını hasta ve doktor ilişkisindeki gibi size anlatmakta bunları doğru çözümlemek ve doğru şekilde müdahale ederek sizde bilgisayarınızı daha uzun yıllar sorunsuz bir şekilde kullanabilirsiniz. Umarım bu gün anlatacaklarım işinize yarar.

Bilgisayarınızın güç düğmesine basmanızla tüm bilgisayar bileşenlerine güç verilir. Anakartınız üzerine takılan parçaları tanımlayabilmek için parçaları küçük bir testten geçirir. Siz bu sırada bilgisayarınıza yüklü ram bellek ve işlemci hızı gibi bilgileri görürsünüz ve ardından bilgisayarınız işletim sistemi penceresine geçer ve ardından masa üstü ekrana gelir. Bilgisayar siz hiç işlem yapmasanız dahi tüm parçalar sürekli çalışacakmış gibi tetikte durur. Bu sorunsuz bir bilgisayarın açılışıdır. Peki ya bilgisayarınızda sorun varsa? İşte bu durumda bilgisayarımız bize elinden geldiğince sorunun ya da çalışmayan donanım hakkında sesli ya da yazılı olarak bilgi vermektedir.

1 -Sürekli Ses
Güç kaynağı arızası

2- Birçok kısa bipbios_chip
Anakart arızası

3- 1 uzun bip
Bellek tazelenmesinde hata

4- 1 uzun 1 kısa bip
Anakart veya BIOS çipi arızası

5- 1 uzun 2 kısa bip
Ekran kartı arızası (Genellikle eski kartlardaki DIP switch kaynaklıdır)

6- 1 uzun 3 kısa bip
Ekran kartı arızası

7- 2 uzun 1 kısa bip
Ekran kartı arızası (RAMDAC kaynaklı (?) )

8- 2 kısa bip
Bellek parity (eşlik) hatası

9- 3 kısa bip
Belleğin ilk 64k’lık bölümünde hata

10- 4 kısa bip
Timer hatası

11- 5 kısa bip
İşlemci hatası

12- 6 kısa bip
Klavye işlemcisi hatası

13- 7 kısa bip
İşlemci hatası

14- 8 kısa bip
Ekran kartı belleğinde okuma/yazma hatası

15- 9 kısa bip
BIOS ROM hatası

16- 10 kısa bip
CMOS okuma/yazma hatası

17- 11 kısa bip
Tampon Bellek Hatası

Bip seslerinin Çözümleri: 
numaralı hata için, güç kaynağınızın bağlantılarını kontrol edip bir deneme daha yapın. Eğer sorun devam ediyorsa, üç vakte kadar size yeni bir güç kaynağı gelecek demektir.

2, 4101215 ve 16 numaralı hatalar için, tüm kartları işlemciyi ve RAM’leri söküp tekrar takın. Öncelikle mümkün olduğunca az bileşenle bilgisayarı başlatmaya çalışın. 415 ve 16 numaralı hatalarda BIOS çipinin yerine düzgünce oturduğundan emin olmak için üstüne hafifçe bastırın. Değişen bir şey yoksa 415 ve 16 numaralı hatayla karşı karşıyaysanız yeni bir BIOS çipi edinin, yok eğer değilseniz zaten yeni bir anakartınız olacağınız için BIOS çipiniz otomatik olarak değişmiş olacaktır.

38 ve numaralı hatalarla baş etmek için öncelikle RAM’lerinizin yerlerine düzgün oturduklarından ve yuvalarla aralarında herhangi bir yabancı maddenin bulunmadığından emin olun. Eğer birden fazla bellek modülü kullanıyorsanız değişik kombinasyonlar deneyin. Hata hala devam ediyorsa belleklerinizi tek tek deneyerek sorunun hangisi/hangilerinde olduğunu bulabilirsiniz.

56 ve 7 numaralı mesajı alıyorsanız, ekran kartınızın yerine iyice oturduğundan ve monitör bağlantısının düzgünce bir şekilde yapıldığından emin olun. Problem sürüyorsa başka bir ekran kartı ile bilgisayarı başlatmayı deneyin. Sonuç alırsanız sizi tebrik ederiz çok yakın bir zamanda yepyeni bir ekran kartınız olacak. Ekran kartlarıyla ilgili alacağınız sesli hata mesajlarının neredeyse tamamı 6numara olacaktır. Bu nedenle şimdiden “diii di dit dit” sesine alışmanızda fayda var.

14 numaralı hatayı alıyorsanız Anakarta gelen besleme kablolarını çıkarın.
Sabit disk ve disket kablolarını çıkarın. Sabit disk ve disket sürücüye I/O kartından gelen bilgi kablolarını çıkarın.
I/O kartını çıkarın. Grafik kartını çıkarın.
Bu adımları her denediğinizde bilgisayarı yeniden açın, sorunun çözüldüğü adımda durun.

1113 ve 17 numaralı hatalar için işlemcinizin düzgün bir şekilde takıldığından emin olun. Mümkünse başka bir işlemciyle denemelerde bulunun, sonuç alamazsanız özellikle 17 numaralı hata için anakartınızdan şüphelenin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.