..:::TeknoCinim:::..

Windows 11 Karanlık Mod Nasıl Etkinleştirilir?

Windows 11 Karanlık Mod Nasıl Etkinleştirilir?

Windows 11 Karanlık Mod Etkinleştirme

Windows 11 de yeni gelen özelliklerden biri olarak kullanılan hatta telefonlarımızdan da alışmış olduğumuz bu özelliği özellikle karalık ortamlarda kullanmak gözlerimizin daha yorulmasını sağlayacağı gibi şarjımızın da daha uzun gitmesini sağlayacaktır.

Bu özelliği kullanmak için ne yapmalıyız. Windows 11 Karanlık Mod özelliğini nasıl etkinleştirebiliriz. Basit ve kısa bir şekilde anlatıcam.

➡️   Başlat menüsüne tıklıyoruz.

windows 11 koyu tema

daha sonra açılan menüden ayarlara giriyoruz

windows 11 koyu tema

Ayarlar menüsüne girince karşımıza gelen ekrandan sol tarafdaki menülerde Kişiselleştirme sekmesini seçiyoruz.

windows 11 karanlık mod

Kişiselleştirme menüsü açılınca Modunuzu Seçin yanındaki ok ile küçük menüyü açıyoruz

ve bu menüden de Açılan menü içerisinden Koyu Temamızı seçince

Aşağıdaki gibi Koyu Temaya geçmiş oluyoruz

windows 11 karanlık koyu yapma

Koyu temamız kullanıma hazır artık desteklenen tüm uygulamalar için koyu tema kullanımda olacaktır. Bilgisayarınızda çalışan tüm uygulamalar tam uyumlu çalışmayabilir. Çünkü bazı uygulamalar henüz Windows 11 Karanlık Mod olan koyu temayı desteklemiyor ilerleyen günlerde uygulamalar kendi güncellemelerini yaparak buna uyum sağlayacaklardır.

Şimdi bu temayı uyguladınız diyelim ve beğenmeyip geri dönmek istediğinizde Açık temaya çevirebilirsiniz. Fakat Windows 11 karanlık mod ‘u kapatmak istediğinizde Koyu Temayı Açık durumuna getirdiğiniz de bir bakacaksınız ki  Aşağıdaki resimde olduğu gibi bir farklılık var. Başlat menüsü nerdeyse Windows XP gibi olmuş rengi değişmiş kısacası ilk kullandığınız gibi değil renkler bunun sebebi Windows 11 ilk kullandığınız fabrikasyon default ayarları Özel Tema olarak geliyor. 

windows 11 koyu tema

Bunu çok basit bir şekilde Koyu – Açık yaptığımız mod seçim menüsünden Özel seçeneğini seçiyoruz. 

Varsayılan Windows Modunuzu Seçin : KOYU

Varsayılan Uygulama Modunuzu Seçin : AÇIK

Windows 11 koyu tema

Ben başlat menümü Windows 11 standart ayarlarında olduğu gibi üstteki resimdeki ayarları ile kullanıyorum ve aynı zamanda başlat menüsü ortada olacak şekilde konumlanmış durumda isterseniz bunu Windows 10 da ve eski sürümlerde olduğu gibi sol tarafa dayalı bir şekilde ayarlayıp kullanabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki linkten bakabilirsiniz.

➡️   TeknoCinim.com/Windows11-Baslat-Menusu-Sola-Alma  ?

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.