..:::TeknoCinim:::..

PFSense Admin Şifresi Resetleme

PFSense Admin Şifresi Resetleme

…::: PFSense Şifre Sıfırlama  :::…

PFSense Şifre Sıfırlama diğer sistemlerde olduğu gibi parolası unutulmuş erişilemeyen sistemlerle karşılaşıyoruz. Bazen günümüzün önemli bir kısmı unutulan veya bulunamayan parolaların beklenmesi sırasında geçiyor. Bu nedenle bir mani yoksa genellikle parola sıfırlama işlemi yapmak zorunda kalıyoruz.

Olurda bir gün parolası unutulmuş ve konsol erişimi kapatılmış bir pfSense cihazla karşılaşırsanız ve makineye fiziksel erişiminiz varsa aşağıdaki yöntemi izleyerek pfSense yönetici parolasını sıfırlayabilirsiniz.

Öncelikle pfSense sisteme bir klavye ve bir monitör bağlayın. Eğer gömülü sistem kullanıyorsanız konsol kablosu ile bağlanın.

Daha sonra karşınıza gelen ve aşağıda gördüğünüz pfSense açılış menüsünde  5 numaralı Boot pfSense in single user mode seçeniğini seçerek sistemi başlatın.PFSense Şifre Sıfırlama

Aşağıdaki ekranı gördüğünüzde Enter tuşuna basarak en temel şekli ile çalışan pfSense komut satırına düşebilirsiniz.

PFSense Şifre Sıfırlama

Sistem tek kullanıcı modunda ve diskler salt okunur olarak açılır ve doğrudan parola sıfırlama işlemi yapılamaz. Bu nedenle öncelikle kök dizini rw (okuma/yazma) yetkileriyle bağlamamız gerekir.

Bunun için aşağıdaki komutları kullanabilirsiniz.

#/sbin/mount -u
#/sbin/mount -a
#/etc/rc.initial.password

Bu komutların ardından aşağıda görüldüğü gibi The webConfigurator admin password and admin privileges will be reset to the default mesajını göreceksiniz.

Do you want to proceed  [Y|Nsorusuna YES cevabı vererek pfSense yönetici parolasını sıfırlayabilirsiniz.

PFSense Şifre Sıfırlama

Enter tuşuna basarak devam edin ve aşağıdaki komut ile Sistemi Yeniden Başlatın.

#/sbin/reboot

Makine açıldığında ön tanımlı kullanıcı adı ve parolası ile pfSense sisteme erişebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.