REKLAM ALANI
REKLAM ALANI
..:::TeknoCinim:::..

Windows Server 2008 VPN Kurulumu

Windows Server 2008 VPN Kurulumu
REKLAM ALANI

VPN Kurulumu

Kuruluma Geçmeden Kısaca VPN Anlatırsak; Virtual Private Network kelimelerinin kısaltılmasından oluşan vpn, Türkçe olarak Sanal Özel Ağ anlamına gelmektedir. VPN hakkında kısaca açıklama yapacak olursak, mevcut internet altyapımızı kullanarak uzakta bulunan başka bir bilgisayar veya sunucuya güvenli bir şekilde bağlantı yapmayı sağladığımız bir yapıdır. VPN yapısını kullanarak kendi bilgisayarımızdan başka bir bilgisayarı kullanıyormuş gibi işlemler yapabiliriz. Bu işlem için hiçbir ekran açmamızda gerekmeyecektir. Ayrıca vpn bağlantısı yaptığımız zaman, internet ortamında yaptığımız tüm işlemlerde vpn yapılan bilgisayarın veya sunucunun internet yapısı kullanılmış olunur. Ip adresimiz vpn bilgisayarın ip adresi olmuş olacaktır. Yani internet ortamına vpn bilgisayarın ip adresiyle çıkmış olacağız. Ayrıca vpn bağlantısı ile evimizdeki bilgisayardan şirketimizdeki bilgisayarda çalışıyormuş gibi işlemler yapmamızda mümkündür. VPN bağlantısı yöntemi ile şirketimizdeki bilgisayardaki bulunan dosyaları, klasörleri evimizden rahatça görebilir ve düzenleyebiliriz.Diyerek VPN kısaca anlatmış olduk şimdi ise VPN kurulumuna geçebiliriz.

Kurulum Aşaması

VPN Kurulumunu Windows Server 2008 işletim sistemi üzerinden vpn servisinin nasıl kurulacağını bakalım.Bilindiği gibi Windows Server işletim sistemlerinde vpn servisi Routing and Remote Access servisinin içinden yapılandırılmaktadır.

1. İlk olarak Start-Programs-Administrative Tools-Routing and Remote Access bölümüne tıklıyoruz.

2. Açılan sayfadan aşağıdaki resimde de görüldüğü gibi server bilgisayarımızın isminin yazdığı yere sağ tuş ile tıklıyoruz. Açılan menüden Configure and Enable Routing and Remote Access bölümüne tıklıyoruz.

vpn_kurulum_01

3. Açılan ekrandan Custom Configuration yazan yeri seçip next butonuna basarak ilerliyoruz.

vpn_kurulum_02

4. Karşımıza gelen bölümden VPN Access yazan yeri seçip ilerliyoruz.

vpn_kurulum_03

5. Yaptığımız işlemlerden sonra aşağıdaki ekranda da görüldüğü gibi kurduğumuz servislerin yazdığı bir pencere karşımıza gelecektir. Burada finish butonuna basıyoruz.

vpn_kurulum_04

6. Son adımda ise Start Service butonuna basıp kurduğumuz vpn servisinin çalıştırılmasını sağlıyoruz.

vpn_kurulum_05

7. Aşağıdaki ekranda da görüldüğü gibi vpn servisimiz çalıştırılmış durumda.

vpn_kurulum_06

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. trambell dedi ki:

    eee.. nasıl bağlanacaz başka pcden? kullanıcı adı şifre ne?

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İletişim

admin@teknocinim.com

Döviz Bilgileri
ALTIN 458,04
DOLAR 7,8617
EURO 9,4302
BIST 1.312
Son Makaleler
En Çok Okunanlar