..:::TeknoCinim:::..

Windows Server 2008 VPN Kurulumu

Windows Server 2008 VPN Kurulumu

VPN Kurulumu

Kuruluma Geçmeden Kısaca; VPN Anlatırsak server vpn kurulumu daha iyi anlaşılacaktır ; Virtual Private Network kelimelerinin kısaltılmasından oluşan vpn, Türkçe olarak Sanal Özel Ağ anlamına gelmektedir. VPN hakkında kısaca açıklama yapacak olursak, mevcut internet altyapımızı kullanarak uzakta bulunan başka bir bilgisayar veya sunucuya güvenli bir şekilde bağlantı yapmayı sağladığımız bir yapıdır. VPN yapısını kullanarak kendi bilgisayarımızdan başka bir bilgisayarı kullanıyormuş gibi işlemler yapabiliriz. Bu işlem için hiçbir ekran açmamızda gerekmeyecektir. Ayrıca vpn bağlantısı yaptığımız zaman, internet ortamında yaptığımız tüm işlemlerde vpn yapılan bilgisayarın veya sunucunun internet yapısı kullanılmış olunur. Ip adresimiz vpn bilgisayarın ip adresi olmuş olacaktır. Yani internet ortamına vpn bilgisayarın ip adresiyle çıkmış olacağız. Ayrıca vpn bağlantısı ile evimizdeki bilgisayardan şirketimizdeki bilgisayarda çalışıyormuş gibi işlemler yapmamızda mümkündür. VPN bağlantısı yöntemi ile şirketimizdeki bilgisayardaki bulunan dosyaları, klasörleri evimizden rahatça görebilir ve düzenleyebiliriz.Diyerek VPN kısaca anlatmış olduk şimdi ise VPN kurulumuna geçebiliriz.

Kurulum Aşaması

VPN Kurulumunu Windows Server 2008 işletim sistemi üzerinden vpn servisinin nasıl kurulacağını bakalım.Bilindiği gibi Windows Server işletim sistemlerinde vpn servisi Routing and Remote Access servisinin içinden yapılandırılmaktadır.

1. İlk olarak Start-Programs-Administrative Tools-Routing and Remote Access bölümüne tıklıyoruz.

2. Açılan sayfadan aşağıdaki resimde de görüldüğü gibi server bilgisayarımızın isminin yazdığı yere sağ tuş ile tıklıyoruz. Açılan menüden Configure and Enable Routing and Remote Access bölümüne tıklıyoruz.

server vpn kurulumu

3. Açılan ekrandan Custom Configuration yazan yeri seçip next butonuna basarak ilerliyoruz.

server vpn kurulumu

4. Karşımıza gelen bölümden VPN Access yazan yeri seçip ilerliyoruz.

server vpn kurulumu

5. Yaptığımız işlemlerden sonra aşağıdaki ekranda da görüldüğü gibi kurduğumuz servislerin yazdığı bir pencere karşımıza gelecektir. Burada finish butonuna basıyoruz.

server vpn kurulumu

6. Son adımda ise Start Service butonuna basıp kurduğumuz vpn servisinin çalıştırılmasını sağlıyoruz.

server vpn kurulumu

7. Aşağıdaki ekranda da görüldüğü gibi vpn servisimiz çalıştırılmış durumda.

vpn_kurulum_06

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. trambell dedi ki:

    eee.. nasıl bağlanacaz başka pcden? kullanıcı adı şifre ne?

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.