..:::TeknoCinim:::..

Wins Nedir?

Wins Nedir?

WINS Nedir?

WINS  Nedir ? (Windows Internet Ad Hizmeti), ağınızdaki bilgisayar ve grupların NetBIOS adlarının dinamik eşleştirmelerini kaydetmek ve sorgulamak için dağıtılmış bir veritabanı sağlar. NetBIOS adlarını IP adresleriyle eşleştiren WINS, yönlendirilmiş ortamlarda NetBIOS ad çözümlemesi sırasında ortaya çıkan sorunları çözmek amacıyla tasarlanmıştır.

TCP/IP üzerinde NetBIOS kullanan yönlendirilmiş ağlardaki NetBIOS ad çözümlemesinde en iyi seçim WINS’dir.
NetBIOS adları, Microsoft® Windows® işletim sistemlerinin önceki sürümlerinde, ağda kullanılabilmeleri için adlarının kaydedilmesi veya çözümlenmesi gereken bilgisayarları ve diğer paylaşılan veya gruplandırılan kaynakları tanımlamak ve bulmak için kullanılırdı.

Microsoft işletim sistemlerinin önceki sürümlerinde ağ hizmetlerinin sağlanabilmesi için NetBIOS adlarının kullanılması zorunludur. NetBIOS adlandırma protokolü TCP/IP dışındaki ağ protokolleriyle kullanılabilse de, WINS özellikle TCP/IP üzerinden NetBIOS desteği sağlamak için tasarlanmıştır.

WINS, TCP/IP tabanlı ağlarda NetBIOS ad alanlarının yönetimini basitleştirir. Aşağıdaki çizim, WINS istemcileri ile sunucuları arasında gelişen normal olaylar dizisini gösterir.

wins nedir

  1. HOST-A adlı WINS istemcisi, kendisinin yapılandırılmış WINS sunucusu olan WINS-A’ya yerel NetBIOS adlarından birini kaydettirir.
  2. HOST-B adlı başka bir WINS istemcisiyse, HOST-A’nın ağdaki IP adresini belirtmek için WINS-A’yı sorgular.
  3. WINS-A, yanıt olarak HOST-A’nın IP adresini (192.168.1.20) bildirir.

WINS nedir. Wins hizmeti, NetBIOS ad çözümlemesinde yerel IP yayınlarının kullanımını azaltır ve kullanıcıların uzak ağlardaki sistemleri kolayca bulmalarını sağlar. İstemcilerin her başlatılıp ağa katılışında WINS kayıtları otomatik olarak yapıldığından.  Dinamik adres yapılandırması değiştiğinde WINS veritabanı otomatik olarak güncelleştirilir.

Örneğin, DHCP sunucusu WINS kullanan istemci bilgisayara yeni veya değiştirilmiş bir IP adresi verdiğinde, istemciye ilişkin WINS bilgileri güncelleştirilir. Bunun için kullanıcının veya ağ yöneticisinin elle değişiklik yapmasına gerek yoktur.

 

Wins için anlatılacaklar kısmen bu kadar olsa da TCP/IP protokolünü iyi bilmek gerekir. Bunun için de aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

  TCP/IP Protokolü için tıklayabilirsiniz.   ?

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.