..:::TeknoCinim:::..

Bios Ayarları Boot Menü

Bios Ayarları Boot Menü

Format atmak veya yeni bir işletim sistemi kurmak gibi durumlarda lazım olan Bios ayarları Boot Menü ‘ye giriş yöntemlerini anlatmaya çalıştık. Umarım faydalı olacaktır.

Boot menüye girebilmemiz için ilk yapmamız gereken bilgisayarımızı açmak ya da yeniden başlatmak olacaktır. Bilgisayarımız açıldığında karşımıza çıkan siyah ekranı ilk gördüğümüzde bize iki seçenek sunulduğunu göreceksiniz. Bunlar BIOS (bazı PC’lerde SETUP yazar) ya da boot tercihini seçebileceğimiz boot menü gibi iki seçenek karşımıza çıkacaktır. Bu iki seçeneği de yazımızda bulacaksınız.

İlk yöntem  F2 butonuna basıp Bios’a girebilir ve boot menüsünden VİDEO  da ve AYARLAR yazımızdaki anlattığımız gibi istediğiniz donanımı  boot seçeneklerinden değiştirerek açılışta denetlenecek cihaz sırasını değiştirebiliriz. Buradaki sıralama PC’mizin  hangi donanımı denetleyerek başlayıp açılacağını seçtiğimiz kısımdır, en üste getirdiğimiz seçenekten Pc ’mizin çalışacaktır. Eskiden Floppy Disk ile başlatırdık Windows95 … Windows 2000 gibi işletim sistemlerinde geçerli idi Windows XP ile birlikte USB üzerinden format atmaya başladık, Eğer PC’mizi usb device seçeneğini başlatacaksak en üste getiriyoruz ve Pc’mizi usb ’den başlatabiliyoruz.

  1. Yöntem

Bu yöntem daha hızlı, daha kolay ve işlevsel bir seçenek olacaktır. F11 Boot menü tuşuna (Markaya göre değişiklik gösteriyor. Boot menü tuşlarına buradan ulaşabilirsiniz)  bastığımızda direk olarak boot edebileceğimiz donanımlar listelendiği ekran karşımıza çıkacak, buradaki menüde yukarı aşağı kaydırarak kalıcı bir değişiklik yapmadan seçim gerçekleştirebiliriz.

 

Bu seçeneğin işlevsel olmasının sebebi  bir sonraki açılışta seçtiğimiz boot başlangıcının sadece bu açılış için geçerli olmasıdır. Yani tek seferlik  bir seçim yapıyoruz kalıcı bir ayar yapmıyoruz. Eğer kalıcı olarak bırakmak isterseniz 1. Yöntemde anlattığımız adımları  gerçekleştirebilirsiniz.

Bios Ayarları Boot Menü Ayarlarında Tavsiyeler

Öncelikli tavsiyemiz 2. Yöntemdir yapmak istediğiniz işlemi gerçekleştirmek için BIOS’ dan herhangi bir değişiklik yapmıyorsunuz.

Diğer bir tavsiyemiz 1. Yöntemi tercih ettiyseniz tekrar diskinizi birincil aygıt olarak seçmeniz. Eğer USB veya CD-DVD gibi seçeneklerde bırakırsanız PC her açılışta bu donanımları kontrol edeceği için yavaş açılacaktır. Boot ayarlarında il sırada disk olması açılışta tavsiye edilen seçenektir.

İlişkili Konular:

Eğer Bilgisayarınız Yavaşsa WİN10 Hızlandırma Yazımızı Okuyabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
  1. Fatih dedi ki:

    İyi günler. Bu videoyu nasıl çektiniz ? Mahsuru yoksa anlatabilir misiniz?

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.