..:::TeknoCinim:::..

Bilgisayardan Nasıl Fax Çekerim ?

Bilgisayardan Nasıl Fax Çekerim ?

Bilgisayardan Nasıl Fax Çekerim?

Windows XP kullanıyorsanız , XP ile birlikte gelen faks araçları sayesinde herhangi bir ek uygulamaya gerek kalmadan faks alıp gönderebileceksiniz.

Bilgisayardan faks çekip almanın rahatlığını daha önce kullanmış olanlar bilir. Normalde Wordde yazdiginiz bir dokumani fakslamak icin once çıktısını almak, daha sonra faks makinesine gidip yeniden tarayarak fakslamak gerekir. Bu hem goruntu kalitesini bozar hem kagit ve murekkep / toner israfına neden olur. Ayrıca da zahmetli bir yoldur. Oysa ki Windows XP ile birlikte gelen faks araçlarını bir kez konfigure edip kullanarak, faks gönderme – alma islerini kendi bilgisayarınızdan rahatlikla yapabilirsiniz. Bunun icin tek ihtiyacımız bir faks – modem cihazı ya da kartıdır.

Kurulum
Faks gonderip almaya baslamak için ilk once Windows XPyi faks icin konfigure etmemiz gerekiyor. Bunun için yapmanız gereken control panel (denetim masası) dan add-remove programs (program ekle kaldır ) ı açıp , add-remove windows componentse girmek , buradan fax araçlarını yükleyebilirsiniz.. Windowsun kendi fax programını buradan yüklediğiniz zaman yazıcılar arasında bir adet faks surucusu eklenir. Ayni zamanda Start > All Programs > Accessories > Communicationsun altina bir Fax klasoru ve bunun icine Fax Console, Fax Cover Page Editor ve Send a Fax… kisayollan eklenir.fax_gönderme_01

Yazicilar klasoründeki faks simgesine farenin sag tuşu ile tiklayip Printing Preferences… seçildiğinde, kagit boyutu, çozünürlük ayarları ve kağıdın yönüyle ilgili üç basit ayarı yapabilirsiniz.

Faks nesnemizin özellikleri
Yine faks simgesine sag fare tusuyla tiklayip Propertiesi seçtiginizde, faksla ilgili birgok ayara ulaşabileceginiz beş sekmeli bir diyalog kutusu açılir. General sekmesinde bazi ozetbilgiler ve az onceki Printing Preferences ekranina ulaşmanizi saglayan bir dugme bulunur. Security ve Fax Security sekmelerinde hangi kullanicilara faks gonderme, konfigure etme yetkilerini vereceginizi belirleyebilirsiniz.

Devices sekmesinde faks gönderebileceginiz cihazların bir listesi ile gönderme – alma ayarlan icin kullanacaginiz pencerelere ulaşabilmenizi saglayan bir Properties dugmesi bulunur. Bu butona tikladiginizda açılan yeni penceredeki Send sekmesinde birkag basit faks gonderme segenegi yer alir. Enable device to send seçenegi, faks gonderilebilmesini saglar ve varsayilan olarak isaretlidir. TSID bolumune, faks gonderilerinizdeki tanimlama bilgisini yazmalisiniz. Bir altindaki Include banner seçenegi işaretliyse, burada yer alan bilgi faks sayfanizin uzerinde yer alir. Number of retries seçenegi faks gonderiminin kaç kez denenecegini belirlerken, Retry after seçenegine girilecek olan deger de bu denemeler arasinda birakilacak sureyi belirler. Discount rate start ve discount rate stop seçeneklerinde telefon indiriminin baslayip bittigi saatleri belirlerseniz, faks gonderme esnasinda indirimli saatlerde gonder seçenegini işaretleyebilir ve bu sayede faksımizin indirimli saatlerde gonderilmesini saglayarak maddi açidan tasarruf saglayabilirsiniz. Bu durumda indirimli saatler disındaysaniz faksmiz hemen gonderilmeyecek, indirimli saatin baslangicinda bilgisayarıniz açiksa ve hattmiz mesgul degilse otomatik olarak gönderilecektir.

fax_gönderme_02
fax_gönderme_03

Receive sekmesindeyse faks almayla ilgili seçenekler bulunur. Enable device to receive seçenegiyle bilgisayarınızın faks alabilmesini sağlarsınız. CSID yani Caller Sucsriber IDentification seçeneğine gireceğiniz değer, size faks gönderen kişinin alıcı olarak göreceği bilgiyi belirler.
Answer mode bölümü, faksların otomatik olarak mı, manuel olarak mı alınacağını belirler. Manual seçeneğinde faks çağrısına dair bir diyalog görüntülenirken,üzerinde bulunan Receive Now butonunu kullanarak faks alma işlemini başlatabilirsiniz. Otomatik seçeneğindeyse, faks hattınız burada belirleyeceğiniz çalma sayısı kadar çaldıktan sonra otomatik olarak faks alma işlemi başlatılır.
Buradaki çok işe yarayacak olan iki seçenek de, Print it on… ve Save a copy in folder seçenekleri. Birinci seçenek, gelen bir faksın doğrudan belirteceğiniz bir yazıcıya gönderilmesini sağlar ve bu gerçek faks cihazlarındaki gibi

fax_gönderme_04

Gelen ve giden faksların TIFF formatındaki görüntülerinin hangi klasörlerde saklanacağını bu bölümden ayarlayabilirsiniz.

Otomatik olarak kağıçıktısı almanızı sağlar. Her faksın basılmasına ihtiyacınız yoksa ve gözden geçirdikten sonra basmak istiyorsanız, bu seçeneği kapalı bırakabilirsiniz. Diğer seçenek ise gelen faksı TIFF dosyası olarak belirteceğiniz bir klasöre kopyalar. Örneğin burada masaüstü klasörünüzü göstererek, gelen faksların otomatik olarak masaüstünüze de kaydedilmesini sağlayabilir ve onlara kolayca ulaşabilirsiniz.
Cleanup sekmesindeyse hatalı faksların otomatik olarak ne zaman silineceğine dair tek bir seçenek yer alır.
Fax Properties diyalogumuzun Tracking sekmesinde, faks trafiğinin ne şekilde izleneceğine dair seçenekler yer alır. Hangi durumlarda ileti gösterileceğini bu seçeneklerle belirleyebilir, Configure Sound Settings butonuyla da 4 ayrı olay için ses seçeneklerine ulaşabilirsiniz.
Son sekme olan Archives sekmesindeyse gelen ve giden faksların hangi klasörlerde saklanacağına ya da saklanmayacağına dair seçenekler yer alır.

Faks konsolu
Başlat menüsünde Ali Programs > Accessories > Communications > Fax klasörüne yerleşen Fax Console kısayoluna ilk tıkladığınızda, faksla ilgili önemli ayarları yapabilmenizi sağlayan Fax Configuration Wizard adında bir sihirbaz çalışacaktır. Burada ilk ekranda kişisel bilgileriniz, sonraki ekranda kullanılacak modem ve gönderme/alma seçenekleri, sonraki iki ekranda TSID ve CSID, daha sonra yazdırma/kopayalam seçenekleri sorulacak ve son ekranda bir özet verilecek, ardından da faks konsolu açılacaktır. Sonraki erişimlerinizde sihirbaz atlanarak doğrudan gelen giden faks trafiğini görebileceğiniz ve fakslarıüzerlerinde işlemler yapabileceğiniz bu faks konsoluna ulaşacaksınız.

fax_gönderme_05

Faks Göndermek
Windows XPde uygulamaların içinden faks göndermek çok basit. Temelde, faksımız yazıcılar arasında göründüğü için, yapmamız gereken tek şey yazıcı olarak faksı seçmek. Bunun için, örneğin Microsoft Word kullanırken, File > Print yoluyla yazdırma diyalogunu açtığınızda, yazıcı olarak Faksı seçmeniz yeterli.

fax_gönderme_06

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.