..:::TeknoCinim:::..

BitLocker ile Sürücü Şifreleme

BitLocker ile Sürücü Şifreleme

BitLocker ile Sürücü Şifreleme Görsel Anlatım

Bitlocker ile sürücü şifreleme Resimli Anlatım

Bugünlerde Windows 7 işletim sisteminden bahsederken hemen herkes iyi diyor.Windows 7 yi bu denli sevdiren aslında kendi üzerinde barındırdığı gelişmiş özellikleridir.Bu yazımda Windows 7 işletim sisteminin Bitlocker özelliği sayesinde sürücü şifreleme işlemlerinden bahsedeceğiz.Önceki Windows sürümlerinde EFS ile şifreleme yöntemi kullanıyorduk.Burada EFS ile dosyalar ayrı ayrı şifrelenebiliyordu. Sonrasında Windows Vista ile birlikte Bitlocker hayatımıza girmiş oldu. Bitlocker ile sürücülerimizin tamamını şifreleyebiliyorduk.Şifrelenmiş bir sürücüye yeni bir dosya attığımızda bu dosya bitlocker tarafından otomatik olarak şifrelenir.Ayrıca bitlocker ile yapılan şifreleme işlemlerinde şifreleme için gerekli dosyalarda sürücü içersinde depolanır. Dolayısıyla şifrelerimizi ele geçirmek isteyenler için gerekli olan bilgiler de sürücü içersinde muhafaza edilerek güvenlik düzeyi artırılmış oluyor.Bitlocker ile şifrelenmiş bir sürücüye erişmek için parola koruması yada akıllı kartlarda kullanabiliyoruz.
Bitlocker ,Windows 7 ile daha da geliştirildi .İlk olarak adı BitLocker To Go olarak değiştirildi. Bitlocker To Go ile Windows 7 de,Vista’dan farklı olarak harici depolama aygıtlarımızı da şifreleyebiliyoruz.Yani hepimizin kullandığı,flash disklerimizi de şifreleyebiliyoruz.Verileri korumanın hayati önem taşıdığı günümüzde Bitlocker bizler için ciddi kolaylık sağlıyor.Özellikle flash disk şifreleyebilmemiz oldukça kullanışlı bir özellik.Zira Windows Vista da flash disklerimiz şifrelenemiyordu.
Windows 7 ile bitlocker gelişimlerinden bir diğeri de 128 bitlik ve 256 bitlik şifreleme sağlamasıdır. Windows 7 varsayılan olarak 128 bit şifreleme yapmaktadır. Diğer yandan Windows 7 ile bitlocker şifrelemesi uygulanan sürücüler Vista ve xp üzerinde sadece okunabiliyor .Yazma işlemi ise yapılamıyor.Şimdi bitlocker ile sürücü şifrelemeyi örnekler ile anlatmaya çalışalım.+
Şimdi örneğimizde bilgisayarımıza bağlı harddiskimizi ,usb flash belleğimizi nasıl şifreleyeceğimizi ve sonrasındaki işlemleri göreceğiz.
İlk olarak harddiskimizi şifreleyelim. Sürücümüz üzerinde sağ tıklayıp Bitlocker’ı aç seçeneğini seçiyoruz.
Hemen sonrasında

bitlocker_01

Hemen sonrasında sürücü şifreleme seçenekleri karşımıza gelecek.Burada sürücü kilidini açmak için kullanacağımız yöntemi belirliyoruz.Elimizde akıllı kart olmadığından biz parola kullan seçiyoruz ve parolamızı yazıyoruz.Parolanın içersinde harf rakam veya özel karakterler kullanmamız gerekiyor.Ayrıca Kilidin otomatik açılmasını istiyorsak en alttaki otomatik aç seçeneğini seçebiliriz.

bitlocker_02

Sonraki bölümde ise parolamızı unuttuğumuzda, kilidimizi açmamız için gereken, kurtarma anahtarımızı kaydetme seçenekleri karşımıza çıkıyor.Burada bu anahtarı bir flash diske,dosyaya kaydedebilir yada direk yazıcıdan çıktı alabiliriz.Biz dosyaya kaydet seçeneğini seçiyoruz. Gerekli durumlarda bu dosya kullanılarak parolamızı sıfırlayabiliriz.

bitlocker_03

bitlocker_04 bitlocker_05

bitlocker_06

Şifrelemeyi Başlat seçeneği ile sürücü şifreleme işlemini başlatıyoruz.

bitlocker_07

bitlocker_08

 

Sürücü şifreleme işlemi tamamlandığında sürücümüzün simgesi şekildeki gibi olacaktır.

bitlocker_09

 

bitlocker_10

 

 

 

 

 

 

Şifrelenmiş bir sürücüye erişmek isteyen ancak parola engeline takılan diğer kişiler ise,sürücü özelliklerine girdiklerinde resimde görüldüğü gibi,sürücü ile ilgili hiçbir bilgiye ulaşamayacaklar.

 

 

 

 

 

Sürücüye erişmek istediğimizde, karşımıza parola ekranı çıkacaktır.Parolamızı yazıp kilidi aç seçeneğine tıklıyoruz. Ve sürücümüze erişmiş oluyoruz.

bitlocker_11 bitlocker_12

 

 

Sürücü kilidi açılmış diskimizin simgesi şekildeki gibi olacaktır.bitlocker_13

bitlocker_14

Son olarak sürücü şifrelemesini kaldırmak istiyorsak denetim masasına giriyoruz.Ve bitlocker Sürücü Şifrelemesi öğesini seçiyoruz.

bitlocker_15 bitlocker_16Son olarak sürücü şifrelemesini kaldırmak istiyorsak denetim masasına giriyoruz.Ve bitlocker Sürücü Şifrelemesi öğesini seçiyoruz.

bitlocker_18

bitlocker_17bitlocker_19

 

 

 

 

 

 

 

Son olarak şifreleme işlemi yaparken kaydettiğimiz kurtarma dosyasının içeriğine bakalım.

bitlocker_20

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.