..:::TeknoCinim:::..

IOS 12 de yeni ne var?

IOS 12 de yeni ne var?

Apple yeni IOS12 tanıtım toplantısını yaptı güncelleme 12 Eylül tarihinde kullanıcıların hizmetine sunulacak. Güncellemeyi alabilecek cihaz listesini buradan görebilirsiniz.

Çok eleştirilen IOS11’in ardından Apple IOS 12 de tamamiyle hız ve kullanıcı dostu olmaya odaklandı. Yapılan toplantıda uygulamaların iki kat daha hızlı çalışacak olması büyük sevinç yarattı.

İşte bazı yenilik ve iyileştirmeler:

Daha hızlı ve daha duyarlı: Her gün yaptığınız şeyler hiç olmadığı kadar hızlı,

 

Animasyonlar daha akıcı : Animasyonlar sistemin tamamında daha akıcı. Denetim Merkezi’ni açmak, multitasking esnasında geçiş yapmak veya bir uygulamadayken ekranı kaydırmak gibi şeyler şimdi çok daha duyarlı ve rahat.

Uygulama başlatmak : %40’a kadar daha hızlı

Aygıtınızın gücünden sonuna kadar yararlandığınız durumlarda veya aynı anda çok sayıda uygulama açtığınızda bile bu uygulamalar 2 kata kadar daha hızlı başlıyor.

Klavyenin görüntülenmesi : %50’ye kadar daha hızlı

Klavye daha hızlı açılıyor ve tuşlar da daha duyarlı.

Kamera’ya geçiş : %70’e kadar daha hızlı

Kilit Ekranı’nı yana kaydırarak Kamera’ya geçmek o kadar hızlı ki, muhteşem bir anı kaçırmak neredeyse imkansız.


Paylaşım penceresinin görüntülenmesi : 2 kata kadar daha hızlı*

Paylaşım penceresi her zamankinden daha hızlı açılıyor. Çok sayıda paylaşım seçeneği eklemiş olsanız bile.

Grup FaceTime : Aynı anda 32 kişiyle FaceTime görüşmesi yapabilirsiniz,

 FaceTime sesli ve görüntülü arama : Grup FaceTime aramalarına iPhone, iPad veya Mac’inizden görüntülü veya sesli olarak yanıt verin ya da Apple Watch’unuzla sesli olarak katılın.

 İstediğiniz an katılabilme : Grup FaceTime görüşmelerine istediğiniz anda katılın veya kişi ekleyin.

Grup FaceTime’da Odaklı Görünüm : Grup FaceTime esnasında, konuşmakta olan kişiyi otomatik olarak önde ve ortada görüntüleyin. Veya Odaklı Görünüm özelliği için, görmek istediğiniz kişiyi çift tıklayın.

 

Sessiz bildirim : Grup FaceTime, davet için sessiz bir bildirime sahip. Katılmak için dokunmak yeterli.

 

Mesajlar entegrasyonu : Grup FaceTime’ı doğrudan Mesajlar’daki bir grup yazışmasından başlatın. Aktif görüşmeleri, yazışma listesinden veya yazışmanın kendisinden görüntüleyin ve katılın.

 

Animoji : En sevdiğiniz Animoji veya Memoji karakterlerine bürünerek arkadaşlarınız ve ailenizle FaceTime görüşmeleri yapın.

Filtreler : Klasik siyah-beyaz, çizgi roman veya sulu boya gibi yerleşik filtrelerle görünüşünüzü değiştirin.

Memoji Oluşturucu : Bu yepyeni araç sayesinde, neredeyse sonsuz sayıda özelleştirme ve düzenleme seçeneğiyle kendi Memoji’nizi oluşturun.

Çocuklar için : Çocuklarınızın uygulamalarda ve web sitelerinde ne kadar zaman geçirdiklerini takip etmek üzere Ekran Süresi’ni kurmak için aile Apple ID’nizi kullanın

Sessiz iletim : Hızlı Ayarlama altında, dikkatinizin uyarılarla dağılmaması için bildirimlerin Bildirim Merkezi’ne sessiz bir şekilde iletilmesini varsayılan ayar olarak seçin.

Yatma Zamanında Rahatsız Etme özelliği : Sabah iPhone’unuzun kilidini açana kadar ekranınızın parlaklığını gece boyunca azaltın ve gelen bildirimleri sessize alın.

Rahatsız Etme özelliği için yeni seçenekler : Rahatsız Etme özelliğini bir saat içinde, gün sonunda, belirli bir lokasyondan ayrıldığınızda veya takviminizdeki bir toplantı bittiğinde otomatik olarak sona erecek şekilde ayarlayın

 

Yüz takibi : Yüz takibi özelliği şimdi nereye baktığınızı görebiliyor, dilinizi çıkardığınızı veya göz kırptığınızı algılayabiliyor.

Ölçüm uygulaması : iPhone veya iPad’inizin kamerasıyla, düz dikdörtgen yüzeyleri otomatik olarak ölçebiliyor ve mesafeleri ölçmek için düz yüzeylere çizgiler çekebiliyorsunuz.

Siri önerileri : En sık yaptığınız şeyleri yapmanın daha hızlı bir yolu. Siri, rutinlerinizi öğrendikçe Kilit Ekranı’nda veya arama esnasında, en ihtiyaç duyduğunuz şeyler için size en doğru zamanda kısayollar öneriyor.

Siri’ye ekleme : Kısayolları iPhone, iPad veya Apple Watch’unuzda sesinizle çalıştırmak için Siri’ye ekleyin.

Yeni Kısayollar uygulaması : Birden fazla şeyi tek seferde gerçekleştirmek için kendi kısayollarınızı oluşturun veya özelleştirin. Galerideki örneklerle başlayın ve kendi uygulamalarınızdan ilerleyerek kişisel hale getirin.

Fotoğraflar Anılar arama : Siri’yi kullanın, fotoğraflardaki kişilere, yerlere, etkinliklere, zamana veya ortamlar ve nesnelerle ilgili anahtar sözcüklere göre fotoğraflarınız ve anılarınızda hızla arama yapın.

Güvenli otomatik parolalar : Safari ve iOS uygulamalarında otomatik olarak birbirinden güçlü parolalar oluşturun, otomatik olarak doldurun ve saklayın. Üstelik bu parolalar, iCloud Anahtarlığı’nda saklanıyor ve tüm Apple aygıtlarınızda kullanılabiliyor. Parolalarınıza erişmek içinse, Siri’ye sormanız yeterli.

 

Apple Books : Apple Books, en sevdiğiniz veya çok seveceğiniz kitapları keşfetmeniz ve okumanız için kullanıcı dostu yepyeni bir tasarıma sahip. Şu An Okunan sekmesini seçin, okumakta olduğunuz kitaba devam edin veya yeni bir kitaba başlayın. Ya da yeni kitap mağazasını ziyaret edin, arşivinizi daha geniş koleksiyon seçenekleriyle düzenleyin.

Borsa : Yeniden tasarlanmış Borsa uygulamasıyla, piyasa hakkında daha fazla bilgi edinin. Özelleştirilebilir izleme listesinden fiyatlara hızla göz atın. Ayrıntıları ve interaktif grafikleri görmek için ilgili hisselere tıklayın. Üstelik Borsa uygulaması ilk kez, iPhone ile birlikte iPad’de de sizinle.

Sesli Notlar : Sesli Notlar yeniden tasarlandı ve iPad’de de kullanılabiliyor. Kişisel anımsatıcılarınızı kolayca kaydedin, derslerinizi düzenleyin veya ailenizle ilgili harika bir anınızı kolayca paylaşın. Ve iCloud sayesinde, iPhone’unuzla veya iPad’inizle kaydettiğiniz sesli notlara Mac’inizden de erişerek çok daha fazlasını yapın.

CarPlay navigasyon : CarPlay, şimdi üçüncü taraf navigasyon uygulamalarını da destekliyor. Böylece direksiyon başındaki sürücülere, tanıdıkları bir deneyimle yola devam etmeleri için daha fazla seçenek sunuyor.

Daha ayrıntılı pil bilgisi : Ayarlar’daki pil kullanım grafiği şimdi son 24 saat veya 10 gün içindeki kullanım durumunuzu gösteriyor. Çubuklardan birine dokunun ve ilgili süre boyunca bir uygulamanın pil kullanım durumunu görüntüleyin.

iPad hareketleri : iPad için iOS 12, aygıtınızda gezinmeyi daha da kolaylaştıran güncellenmiş hareketlere sahip. Şimdi parmağınızı ekranın alt kenarından yukarı hızla kaydırarak Ana Ekran’a gidebilirsiniz. Sağ üst köşeden kaydırma hareketiyle, Denetim Merkezi’ne daha pratik şekilde ulaşabilirsiniz.

Kaynak ve detaylı bilgi : https://www.apple.com/tr/ios/ios-12-preview/features/

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.