..:::TeknoCinim:::..

Kablosuz Şifre Değiştirme

…::: Kablosuz Şifre Değiştirme :::…

Kablosuz Şifre Değiştirme nasıl değiştirilir. Kablosuz şifrenizi modemin ara yüzünden ister telefonunuz ile isterse bir bilgisayar yardımı ile değiştirebilirsiniz. 

Öncelikl Adsl modemler artık konfigürasyonunu modeminizin bağlantılarını yaptığınız an itibariyle servis sağlayıcılardan otomatik olarak birkaç dakika içinde çekmektedir yani otomatik olarak yüklenmektedir ve kablosuz ayarlarınız dahil olmak üzere herşey hazır olarak sunulmaktadır. Kablosuz şifreniz ise modemin arka yada altında karışık harf ve rakamlardan oluşacak şekilde yazmaktadır. Modem üzerinde yazan bu şifre her modem için farklı rakamlar ve kombinasyonlar ile Wifi için oluşturulur. Bu şifreleri gönül rahatlığı ile kullanabileceğinizi söylemekte fayda var.

Uğraşmanıza gerek yok lakin ben kendimi anlatayım fabrikasyon gelen modem altında yazan şifreyi kullanmıyorum sebebi birazda kolaya kaçmak eskiden benim modemimden bağlanmış kişilere tekrardan wifi adı bu şifrem bu demek yerine ve bazı elektronik cihazların içine girip şifreyi yenilemek yerine eski Ağ Adını ve şifremi kullanıyorum uzun yıllardır o yüzden yeni modem de alsam eski WiFi Ağ adımı ve şifremi kullanırım bu şu demek 10 yıl önce benim modemimden biri WiFi ye bağlandı ise tekrar geldiğinde otomatik olarak bağlanabilir.  

Fakat siz yine de ben kendi şifremi kullanmak istiyorum derseniz. Aşağıda anlattığım gibi değiştirebilirsiniz. 

Modeminizin kablosuz şifresini yada adını (SSID) değiştirmek isterseniz. Modeminizin markasına göre  yazan linkteki tabloda yazan–> ADSL MODEM IP   adresine girmeniz gerekmektedir. (Genelde 192.168.1.1 yada 192.168.2.1 oluyor.)

ZYXEL modemler için genelde 

->admin

->ttnet    yada    1234 oluyor eğer daha önce değişmediyse.

Kablosuz Şifre Değiştirme

bu ekrandan kullanıcı adı ve şifre bilgilerini girdikten sonra eğer ilk kez ara yüze giriyorsanız sizden yeni bir şifre belirlemenizi isteyecektir. Yeni bir şifre girmek istemiyor ve mevcut şifre ile kullanmak istiyorsanız Atla butonuna basarak geçebilirsiniz. 

Kablosuz Şifre Değiştirme

bu ekranı geçtikten sonra Zyxel modem için gelen ara yüz aşağıdaki gibi olacaktır. Ben her ne kadar Zyxel modem için bu makaleyi yazmış olsam da tüm modemler için yapılacaklar hemen hemen aynıdır.

Kablosuz Şifre Değiştirme

karşımıza çıkan ekrandan ” Ağ Ayarı” > Kablosuz a tıklayıp kablosuz ayarlarını yapabileceğimiz ekrana geçiyoruz.

Kablosuz Şifre Değiştirme

Kablosuz sayfasına geçtiğimiz hangi modem olursa olsun temel olarak sizden kablosuz şifre değiştirme aynıdır

Kablosuz Ağ Adı : TÜRKİYE , WİFİ , CİMBOM , ASLAN vs. kablosuz adınızın ne görünmesini istiyorsanız.

Kablosuz Şifresi : olarak da WPA2-PSK seçili iken rakam harf kombinasyonlu bir şifre belirlemek gerekir. 

Bu işlemleri yaptıktan sonra kaydet diyerek kullanmaya başlayabilirsiniz. Kablosuz Şifre Değiştirme işlemi tamamlanmış olur.

Yalnız kablosuz ağ şifrenizin çok basit bulunabilir doğum günü gibi tahmin edilebilir olmamasına dikkat etmeniz gerekir. Aksi takdirde internet mahremiyetinizi ve dış dünyadan sizin şifrenizi bulan kişiler tarafından işlenen suçlar sizin modeminizden görüleceği için sizin için kötü sonuçlanmasada bi hayli uğraştırıcı yorucu işlemlerle karşılaşmanıza sebep olabilir o yüzden şifrenizi herkesle paylaşmamak ve kolay şifre yapmamak önem arz etmektedir.

 

Bunun haricinde yukarıdaki resimde dikkatinizi çektiyse SSID Gizle diye bir kutucuk var

 

—>SSID GİZLE

bu ise sizin kablosuz isminizin dışarıdan görülmemesi demektir. yani şöyle ki siz kablosuz isminizi 

—> Kablosuz Ağ ADı : Teknocinim    yaptınız ve

–> SSID GİZLE     seçeneğini  aktif ettiğiniz takdirde

artık evinize yeni gelen biri Wifi ye bağlanmak istediğinde wifi ağlar arasında sizin modeminizi göremeyecektir.  Bu gelen misafirinizin kablosuz ağınıza bağlanamayacak anlamına gelmez sadece mobil cihazlarda AĞ EKLE   seçeneği ile SSID ismi ve Şifresi girerek ağa dail olup interneti kullanabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.