..:::TeknoCinim:::..

Windows Server 2008 Active Directory Domain Kurulumu

Windows Server 2008 Active Directory Domain Kurulumu

Windows Server 2008 Active Directory Domain Kurulumu Videolu Anlatım

 

 Windows Server 2008 Active Directory Domain Kurulumu Resimli Anlatım  

1Active Directory kurulumunu başlatmak için Start (Çalıştır) kısmına “dcpromo” yazıyoruz ve karşımıza Active Directory Domain servisi sihirbazı ekranı geliyor. Next diyerek devam ediyoruz.

 2. Gelen pencerede Windows Server 2008′ in önceki Windows sürümleriyle ilgili uyumluluk denetleyeceği hakkında bilgi veriyor, next diyerek geçelim.

 3.  Bu gelen kısımda yeni bir domain oluşturmak veya var olan bir domain için yeni bir domain controller oluşturma seçeneklerinden bahsediyor. Biz burda yeni bir domain oluşturacağımız için “Create a new domain in a new forest seçeneini seçip, next diyoruz.   4. Bu kısımda domain’ imize vermek istediğimiz ismi giriyoruz. verilecek uzantı “.com veya .local” olmalıdır.  5. Ekranda görülen Domain Name NetBIOS kısmını değiştirmiyoruz. Next diyoruz.
 6. Bu kısımda ise, Forestlarınızda Windwos 2000 veya Windows 2003 Domain Controller (DC) var ise mod 2000 de kalsın. Yok eğer bütün Forest yapınız Windows 2008 üzerine olacak ise Windows Server 2008 ayarlayabilirsiniz. Next diyelim.  7. Bu adımı next diyerek geçelim.  8. Bu pencerede Yes ile başlayan seçeneği seçip, next diyoruz.   9. Var olan bir Dns sürücümüzün olmadığı konusunda uyarı alıyoruz Yes i seçiyoruz.  10. Active Directory sistemininde Database Folder, Log Files Folder ve SYSVOL Folder nerede tutulacağını belirtiyoruz. Active Directory performansını arttırılması için bu belirttiğim dosyaların farklı bölümde tutulması uygundur.   11. Administrator hesabı için kullanılacak parola belirlenir, yalnız girilen parola komplex olmalıdır. Next diyerek devam ediyoruz.  12. Gelinen tüm aşamaları gözden geçirip, next diyerek devam ediyoruz.  13. Karşımıza gelen pencerede Active Directory servisinin yapılandırılma işlemi başladı. Yapılandırılma işlemi bittikten sonra makineyi yeniden başlatmamız istenecek, yeniden başlattıktan sonra Active Directory Services’i kullanmaya başlayabiliriz.   14. Active Directory Domain Services nin kurlumu tamamlandı.ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.