..:::TeknoCinim:::..

Windows Server 2012 Kurulumu

Windows Server 2012 Kurulumu

Windows Server 2012 Kurulumu

1. Windows Server 2012 Kurulumu DVD2sini sürücümüze takıp, makinamızı DVD’den boot ediyoruz.Klavye ve dil ayarlarını yapıyoruz.

Windows Server 2012 Kurulumu

2. Kurulum için gerekli olan medya ilgili bağlantıdan indirilip kurulum yapılacak biçime(DVD,ISO vb.) getirildikten sonra  kurulum işlemine başlanabilir. Kurulumun ilk adımı Windows’un diğer sunucu sistemlerinden farklı olarak kurulum dili, zaman ve para birimleri ve klavye türü bilgilerinin belirleneceği seçeneklerin gelmesidir. Hatırlanacağı gibi bu ekrana diğer versiyonlarda daha sonraki adımlarda karşılaşılmaktadır. Bu bilgiler girildikten sonra Next(İleri) tuşu ile kurulumun bir sonraki adımına geçilir.

Windows Server 2012 Kurulumu

Bir sonraki adımda kurulumun başlatılması için Install Now (Şimdi Yükle) seçeneği ile kurulum başlatılır.

windows_server_2012_03

Bir sonraki ekranda kurulum yapılacak olan işletim sisteminin türü seçilir. Bu bölümde Core (Çekirdek) ve GUI(Arayüz) biçimlerinde kurulumlar yapılabilir. Biz kurulumun tüm aşamalarını incelemek için GUI kurulumu biçimini seçip Next(İleri) tuşu ile bir sonraki adıma geçiyoruz.

Windows Server 2012 Kurulumu

Sonraki ekranda ise sisteme yüklenen işletim sisteminin versiyon bilgileri ve lisans bilgilerini açıklaması “I accept the license term” ”Lisans kurallarını kabul ediyorum” kutucuğu işaretlenerek kurulum işleminin başlatılması için bir adım daha geçilmiş olur.

windows_server_2012_05

Bir sonraki pencerede kurulumum hangi türde yapılacağı seçilecektir. Yine burada iki farklı biçimde kurulum gerçekleştirmek mümkündür. Birincisi Upgrade; var olan bir Windows işletim sisteminden yükselte, diğeri Custom; daha önce herhangi bir işletim sistemine sahip olunmadan sıfırdan bir işletim sistemi kurulumu için kullanılır. Biz kurulumu sıfırdan yapacağımız için Custom seçeneği ile devam ediyoruz.

windows_server_2012_06

Kurulum için gerekli olan ve DVD den okunup sunucunun/bilgisayarın geçici belleğine atılan bazı dosyalar otomatik olarak çalıştırıldıktan sonra karşılaşılan ilk ekranda makinedeki sabit bellek ayarlarının yapılacağı, işletim sisteminin hangi sürücüye yapılacağının ve boyutunun ne kadar olacağının belirtildiği bazı ayarların yapılmasını sağlayan kısım gelmektedir.

Sabit bellek(Hard disk) üzerinde gerekli bölümlemeler(partitions) yapıldıktan sonra Next(İleri) ile kurulum için gerekli olan dosyala açıldığı, yüklendiği ve çalıştırıldığını gösteren bilgi ekranı ile kurulumun evreleri incelenebilmektedir.

windows_server_2012_07

Bu kurulum işlemleri bilgisayarın geçici bellek kapasitesine, hızına, sabit bellek kapasitesine ve hızına göre değişmekle birlikte yaklaşık 10 dakika içinde kurulum tamamlanmış ve sistem otomatik olarak kapanıp açılmak üzere geri sayıma başlamış olmaktadır.

Windows Server 2012 Kurulumu

Windows Server 2012 Kurulumu

Windows Server 2012 Kurulumu

Sistemin kapanıp açılmasının aradın dan donanım sürücülerinin yüklenmesi işlemi de tamamlanarak sistemin bölgesel ayarlarının yapıldığı ekranda gerekli ayarlar yapılır.

Windows Server 2012 Kurulumu

Windows Server 2012 Kurulumu

Kurulum işlemi tamamlanıp sistem yeniden açıldığında sistem yöneticisinin oturum açma bilgilerinin bulunduğu, yönetici hesabı için şifre atanmasını sağlayan ayar ekranı ile karşılaşılır. Şifre ataması yapıldıktan sonra Finish (Bitiş) tuşu ile sistem de oturum açmak için gerekli olan ayarların yapılması ve kullanıcı profilinin oluşturulması aşaması başlatılır.

Windows Server 2012 Kurulumu

Kullanıcı profili oluşturma süreci tamamlandıktan sonra artık sistem oturum açmak için hazırdır. Ctrl+Alt+Delete tuşu kombinasyonu kullanılarak sistemde oturum açmak için kullanıcı oturum ekranına geçilir.

windows_server_2012_15

Bu kısımda kurulan sistemi kullanabilmek için gerekli olan kullanıcı adı ve şifresi girilmesi istenmektedir.

windows_server_2012_16

Sistem açıldıktan hemen sonra Server Manager(Sunucu Yöneticisi) penceresi kullanıcıları karşılar.

Bu bölümde hem yerel sistem üzerinde işlemlerin yapılması hem de uzak bölgele deki sistemler üzerinde işlemlerin yapılmasını mümkün kılan bir ara yüzle karşılaşılır. Bu makalede bu ara yüzler ve detayları hakkında bilgilerden uzak durup bu konuları Windows 2012 Server yazı serisi içinde inceleyeceğimi belirterek devam ediyorum.

Windows Server 2012 Kurulumu

Server Manager(Sunucu Yöneticisi) penceresi içindeki ilk seçenek Dashboard(Gösterge Paneli) dir. Bu bölümde sisteme görev veya özellik eklenebilir, başka bir sistem yönetilmek üzere bu bölüme eklenebilir veya bir sunucu grubu oluşturularak sunucu sistemlerinin bu bölümde incelenmesine olanak tanınır. Bu bölümler Windows 2012 Server yazı serisi içinde detaylı biçimde incelenecektir.

Windows Server 2012 Kurulumu

Server Manager (Sunucu Yöneticisi) penceresi içindeki  Local Server (Yerel Sunucu) seçeneğinde yerel sistem üzerinde yapılması gereken ayarlamaların yapılmasına imkan tanınmıştır.

Windows Server 2012 Kurulumu

Server Manager (Sunucu Yöneticisi) penceresi içindeki All Servers (Tüm Sunucular) seçeneğinde ise yönetilmek üzere bu sistem üzerine çekilen sunucu sistemlerinin görülmesi ve çeşitli işlemlerin yapılması mümkündür.

Sonuç olarak; bu makalede Windows Server 2012 RC kurulumunu gerçekleştirdik.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.