..:::TeknoCinim:::..

Hacker Nedir?

Hacker Nedir?

Çok kullanılan, olmak istenilen hem de biraz korkulan Hacker, Türkçe anlam olarak bilgisayar korsanı olarak adlandırılabilir. Gençler arasında çokça telaffuz edilen hacklemek kelimesi kişilere ait bir sisteme veya web sitesine yasak yollarla erişmek anlamı gelir.

Hacker nedir? denince akla hep şifreleri çalan virüs yollayan kişiler gelir fakat tüm hackerlar kötü niyetli değildir. Bazen de korunması gereken bilgilere sızmayı engellemek için sistemin açıklarını bularak kapatmaya çalışan kişilerde vardır.

hacker nedir

O yüzden hackerları 3 kısımda inceliycez;

Siyah şapkalı hacker, beyaz şapkalı hacker ve gri şapkalı hacker;

Beyaz şapkalı hackerların artması dileğiyle önce bu gruptan başlayalım,

Beyaz Şapkalı Hacker (Etik Hacker)

Bunlar genellikle tüm dillere hakim olan problem çözmekten zevk alan kişilerdir. Sistemlere sıza bilen, açıkları  bulabilen etik hackerlar girdikleri sistemlerde verilere ve belgelere zarar vermezler. Beyaz Hacker olmak için önce donanım, network, veritabanı, işletim sistemi ibi bilgileri iyi derecede bilmek gerekir.

Siyah Şapkalı Hacker

hacker nedir

Bu kişiler tamamen kötü amaçlı ve izinsiz olarak kişilere zarar vermek için çalışırlar. Becerilerini bilgileri çalma,kullanılmaz hale getirme ve zarar verme için kullanan bu grup ta beyaz şapkalı hackerlar gibi tüm sistemlere hakim kişilerdir.

Gri Şapkalı Hacker

Bu grup iki grup arasında kalan bir gruptur. Sistemlere izinsiz girseler dahi onlara zarar vermezler ve değiştirmezler.Aslında beyaz şapkalı gibi çalışırlar sistemin açıklarını bulup sahiplerini bilgilendirirler. Bunu izinsiz yaptıkları için gri şapkalı olarak adlandırırız.

Hackerların bunların dışında da bazı tanımları bulunmaktadır;

Yazılım Korsanı, Yazılım korsanları program oyun ve yazılımların full sürümlerini crackleyerek para ile satan veya paylaşan kişilerdir. İnternetten indirilen crack ve ücretsiz full sürümler yazılım korsanlarının işidir.

Phreaker, Phone Breaker kelimesinin kısaltmasından gelen bu tanımın isminden anlaşıldığı gibi telefon ağlarını hackleyen kişilere denir. Üretsin telefon konuşması için çalışan gruptur.

Hacktivist, Bu grup bir eylem grubudur. Sosyal, siyasi, kültürel gibi kendi görüşlerine ters olan internet sitelerini hackleyerek yoplumsal mesaj bırakan topluluktur.

hacker nedirLamer, aslında hackerlarla pek bağlantıları yok hazır exploitlerle başkalarının mail şifrelerine veya sosyal medya hesaplarına ulaşmaya çalışan gruptur. En çok kullandıkları yöntem sanatçıların albümlerini daha çıkmadan indirmenizi sağlayacak linkleri kullanmalarıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.