..:::TeknoCinim:::..

Makro Virüsleri

Makro Virüsleri

…::: Makro Virüsleri :::…

Makrolar ve Visual Basic editörü hakkında daha fazla bilgi sahibi oldukça, bu ikilinin yeteneklerini keşfettikçe ve öğrendiklerinizi uygulamaya başladıkça daha önce hiç farkına varmadığınız yeni fonksiyonlarla ve fırsatlarla dolu çok ilginç bir dünya ile karşılaşacaksınız.

Kısa sürede Visual Basic’in çok güçlü bir programlama dili ve makroların da çok kullanışlı birer araç olduklarını fark edeceksiniz. Üstelik tüm bunlar, Microsoft Office ve hatta Windows ile çalışma şeklinizi ciddi anlamda İyileştirecektir. Ayrıca diğer tüm teknolojiler gibi, bu teknolojiyi de hem İyi hem de kötü amaçlar için kullanmanın mümkün olduğunu anlayacaksınız. Zira makrolar, bilgisayar korsanları tarafından uzun süredir virüs yazmak için kullanılıyorlar. Eğer bir makro,    özellikle bir belgenin veya şablonun açılması ile birleştirilmiş ise,    çalışmaya başlamak için sizin onayınıza ihtiyaç duymaz. Belge veya     şablon açıldığında, makro otomatik olarak çalışmaya başlar.

makro virüsleri

Belgenin açılışıyla birlikte aktif hale geçen bir makronun “diskteki tüm dosyaları sil ve bilgisayarı kapat” komutunu taşıdığını hayal edecek olursanız, bu durumun ne tür zararlara yol açabileceği kolayca anlaşılır.

Zaten internette dolaşırken karşılaşılabilen virüslerin büyük kısmının zararlı kodlar içeren ve tamamen Visual Basic dilinde yazılmış makrolar olması rastgele bir durum değildir. Bir kez başlatıldıklarında sistemdeki diğer makroların içerisine de kendilerini kopyalayabilen makro virüsleri, bu sayede çok sayıda sisteme kolayca bulaşabilirler.

Birkaç yıl öncesine kadar önemli bir tehlike olarak değerlendirilen makro virüsleri, bugün tahrip güçlerini büyük oranda yitirmişlerdir.

Zira Microsoft Office ailesinin tüm güncel programları, sizi bu tip virüslerden korumak için basit bir koruma sistemine sahip olarak gelirler. Basit koruma sistemi, makro içeren bir belgeyi açtığınızda sizi uyarır ve makroyu çalıştırmadan sadece belgeyi açmak gibi seçenekler sunar. Bu yüzden, internetten şüpheli bir şablon indirdiyseniz, nereden geldiğini bilmediğiniz bir belgeyle karşı karşıya kalırsanız ya da Word çalıştırıldığında küçük bir uyarı penceresi ile karşılaşırsanız dikkatli olmanızı öneririz. Çünkü makro virüslerini önlemek için biraz dikkat ve birkaç küçük kurnazlık çoğu zaman yeterli olmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Makaleler
En Çok Okunanlar
İletişim

admin@teknocinim.com