..:::TeknoCinim:::..

Windows Server 2003 Kurulumu

Windows Server 2003 Kurulumu

Windows Server 2003 Kurulum Videolu – Görsel Anlatım

Windows Server 2003 Kurulum Resimli Anlatım

Microsoft server 2003,yine sunucu işletim ailesinden windows 2000 sunucu ailesi gibi NT teknolojisi üzerine kurulmuştur.Microsoft server 2003 dört farklı sürümü sahip olmaktadır.Microsoft server ürün ailesinden olan server 2003 işletim sisrteminin kurulum ve kullanımına geçmeden önce sahip olduğu sürümlere bir göz atalım.

Server 2003 standart edition:
Küçük ve orta ölçekli işletmelerde dosya sunucusu gibi rolleri üstlenebilir.

server 2003 web edition:
Web sunucuları için kullanılır.

Windows server 2003 enterprise edition:
Bu işletim sistemi sürümü server 2003 standart edition işletim sistemine nazaran daha gelişmiş özelliklere sahiptir.Kendisini standart editiondan ayıran özelliklerden bahsedecek olursak sırası ile;
-Bünyesinde 8 CPU ile kullanılabilmesi
-32 GB RAM kullanabilmesi
-8 sunucu desteği olması

Server 2003 Data Center Edition
Bünyesinde bulundurduğu sunucu işletim sistemleri ailesi arasından en gelişmiş özelliklere sahip olmaktadır.
Windows server 2003 kurulumu:
Makalemizin başında server 2003 işletim sistemine ait işletim sistemlerinin genel özelliklerinden ve akabinde kurulumundan bahsedeceğimizi belirtmiştik.Sunucu işletim sistemlerinin genel özelliklerinden bahsettiğimize göre artık server 2003’ün kurulumuna geçebiliriz.Belirtmeden geçemeyeceğim,server 2003’ün kurulumu üç şekilde yapılabilmektedir.
1.CD tabanlı kurulum
2.Network tabanlı kurulum
3.RIS tabanlı kurulum.

1. CD tabanlı kurulum
CD tabanlı kurulum windows işletim sistemleri kurulumları arasından en yaygın tercih edilen kurulum yöntemidir.Cd ile kurulum yönteminde kurulacak olan windows işletim sistemine ait bir cd’nin bilgisayarda bulununa cd sürücü aygıtına takılarak kurulması yöntemidir.

2. Network tabanlı kurulum:
Bu kurulum yönteminde ise windows server 2003 işletim sisteminin network üzerinden kurulacağı için kopyasının veya yedeğinin ağa bağlı bir bilgisayarda bulunması gerekmektedir.Network metoduyla kurulumun cd ile kurulumundan farkı ise network ortamındaki bi bilgisayara ağ üzerinden bağlanılıp gerekli kurulum dosyaları üzerinden kurulumun yapılmasıdır.

3. RIS tabanlı kurulum
Bu kurulum methodunu kullanabilmemiz için network ortamında rıs servisine sahip olan ve rıs bilgisayarı üzerinde kurulumun yapılabilmesi için bir network kartına gerek duyulmaktadır.Cd tabanlı kurulum methodunda da bahsettiğim gibi en yaygın yöntem olan cd üzerinden kurulumla server 2003 kurulumuna geçiş yapıyoruz..

              CD Tabanlı Kurulum:
Server 2003 cd sini sürücü aygıtına takıyoruz. Kurulumun cd den başlatılması için bilgisayar açılışında kurulumun cd den yapılacağı için biosa girip cd rom boot özelliğini aktif etmemiz gerekmektedir.Aksi taktirde kurulum işlemi başlamayacak olup normal windows açılış ekranı ile karşılaşırız.Bilgisayarınızı cd den boot edilecek şekilde ayarlayıp server 2003 kurulum cd sini cd rom sürücüsüne taktıktan sonra aşağıdaki resimde görülen pencere ile karşılacaksınız.

windows_server_2003_01

Bu mesajı enter tuşuna basarak geçtiğimiz zaman aşağıdaki resimde de görebileceğiniz gibi SCSI ve RAID sürücülerinin kurulması için bir ekranla karşılaşıcağız. Sisteminizde scsı veya raid sürücüsü kurmak istiyorsanız “F6 tuşuna basmamız gerekmektedir.Eğer herhangibir scsı veya raid sürücüsü kurmak istiyorsak herhangibir işlemde bulunmayacağız.

windows_server_2003_02

Aşağıdaki ekranda ardından sistemimizde default durumda olan işletim sistemimizde  herhangi bir sebepten dolayı windows açılmıyor ise ASR disketini kullanarak  açılışı sorunlu olan iletim sistemimizin dosyalarının tamiri için F2 tuşuna basmamızı isteyen bir pencere gelecektir.

windows_server_2003_03

Bu ekranı da geçtikten sonra aşağıdaki “Welcome to setup” ekranı ile karşılaşacağız. Bu ekranda üç adet seçenek karşımıza çıkacaktır.Biz “To set up windows now press enter” seçeneğini kullanarak kuruluma geçiş yapacağız.

windows_server_2003_04

Yukarıdaki ekranın ardından ise Lisans sözleşmesi ekranı bizi karşılayacaktır.Lisans sözleşmesini okuduktan sonra F8 tuşuna basarak bir sonraki ekrana geçiş yapabiliriz. windows_server_2003_05

Lisans sözleşmesi ekranını da F8 tuşu ile geçmemizin ardından sistemimizde bulunan partition bilgilerini gösterir bir ekranla karşılaşacağız. windows_server_2003_06

Bu ekran üzerinde görüldüğü gibi NTFS sistemi ile formatlanmış C sürücüsüne ait bir partition bulunmaktadır.Enter tuşuna basarak formatlama işlemine geçiş yapabiliriz.

windows_server_2003_07

Bu pencerede ise formatlama işlemine ait bilgileri göreceğiz .Burada üç tane seçenek karşımıza çıkacaktır.
1. Formatlama işleminin NTFS dosya sistemi ile ve hızlı bir şekilde formatlanacağı
2. Formatlama işleminin yine NTFS dosya sistemi ile formatlanacağı ama normal bir şekilde olacağı
3. ise hiçbir formatlama işlemi yapılmadan kurulumun gerçekleştirileceği anlatılmaktadır.
Biz birinci seçeneği seçerek formatlama işleminin hızlı bir şekilde yapılamsını sağlıyoruz.
Enter tuşuna basarak formatlama işlemine geçiş yapabiliriz.

windows_server_2003_08

Setup is Formatting” işleminden sonra ise windows kurulum dosyaları yüklenmeye başlayacaktır.

windows_server_2003_09

Kurulum dosyalarının yüklenmesi tamamlandıktan sonra  bilgisayarımız yeniden başlatılacak ve grafiksel ekranda kurulum başlayacaktır.Bu kurulumun bitmesi ise takriben 39 dakikayı bulacaktır.

windows_server_2003_10

Kurulum başlıyor.

windows_server_2003_11

Kurulum ekranından sonra ise “Regional and Language Options“ekranı ile karşılaşacağız.
windows_server_2003_12

Bu ekranda ise “Name“alanına adımızı “Organization“alanına ise istediğiniz bir şeyi yazarak ilerliyoruz.windows_server_2003_13

Bu ekranda ise windows server 2003 işletim sistemine ait product key girilmesini istemekte.Gerekli keyi girerek bu ekranıda geçebiliriz. windows_server_2003_14

Product keyin girilmesinin ardından, “Licensing Modes” ekranı karşımıza çıkacaktır.Bu ekranda iki seçenek bulunmakta.Biz hazırda seçiili olan seçenek ile devam ediyoruz.

windows_server_2003_15

 Licensing Modes ekranın akabinde ” Computer Name and Administrator password”ekranı karşımıza gelecektir. windows_server_2003_16

Yukarıda karşımıza gelen ekranda computer name tabında bilgisayar adı ve alt tarafta bulunan alan ise şifrenizi belirleyebilmeniz için gerekli olan alandır.Administrator şifremizi belirleyerek bu ekranıda geçebiliriz. Bu ekranın ardından saat ve tarih ayarlarını gösteren bir pencere karşımıza gelecektir.

windows_server_2003_17

Yukarıdaki metinde de bahsetmiş olduğum gibi saat ve tarih ayarlarını belirten pencere karşımızda bulunmakta.Bu ekranı next diyerek geçiyoruz.Bu ekranda yapmamız gereken bir ayar ise hangi zaman dilimi ve bölgesini ayarlamamız gerekir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.