..:::TeknoCinim:::..

Windows İşletim Sistemleri İçin Mac Adresi Öğrenme

Windows İşletim Sistemleri İçin Mac Adresi Öğrenme

MAC Adresi Nedir?

MAC adresi“Media Access Control (Ortam Erişim Yönetimi) network cihazlarına üreticisi tarafından işlenen benzersiz 48 bit’lik numaradır. Bir MAC Adresi başka cihazlarda kullanılmaz. Network cihazlarının kimlik numarası da diye biliriz. Network‘e bağlanan cihazlarda her aygıt için ayrı bir MAC adresi vardır. Yani kablolu ve kablosuz bağlantı aygıtlarının ayrı MAC adresleri vardır.

MAC Adresi Nasıl Öğrenilir?

Bu benzersiz kimlik numaralarını bikaç yöntemle öğrenebiliriz;

BİRİNCİ YÖNTEM (KOMUT SİSTEMİ ÜZERİNDEN ÖĞRENME)

1. Başlat (Start) -> Aramayı Başlat (Start Search) kutusuna cmd yazılır ve Başlat menüsünde beliren cmd simgesi tıklanır.

2. Açılan komut istemi penceresine ipconfig /all veya ipconfig -all yazılır ve Enter tuşuna basılır. Bu komut bilgisayardaki ağ adaptörlerinin (wireless, yerel ağ bağlantısı vb.) listelenmesini sağlayacaktır. Listede ilgili ethernet bağdaştırıcısının altında Fiziksel Adres (Physical Address) etiketli on iki haneli karakter dizisi o bağdaştırıcının MAC adresidir.

İKİNCİ YÖNTEM (KOMUT SİSTEMİ ÜZERİNDEN ÖĞRENME)

1. Mac adresini öğrenmek için izlenilebilecek ikinci yol ise “getmac/v” komutunu çalışmaktır. Komut istemi penceresine getmac komutu yazılır ve Enter tuşuna basılır. Listede Fiziksel Adres (Physical Address) etiketli on iki haneli karakter dizileri bilgisayara bağlı bulunan ağ bağdaştırıcılarının Mac adresleridir.ÜÇÜNCÜ YÖNTEM (AĞ BAĞLANTISI ÜZERİNDEN BULMA)

1. Ekranın alt kısmında bulunan görev çubuğunun sağ tarafında olan ağ işaretinin üzerinde sağ tıklanır.Açılan pencereden “Ağ ve Paylaşım Merkezini Aç” tıklanır.

2. Gelen pencereden “Yerel Ağ Bağlantısı” tıklanır.

3. Açılan “Yerel Ağ Bağlantısı Durumu” penceresinde “Ayrıntılar” butonu tıklanır.

4. Gelen Ağ Bağlantısı penceresi Fiziksel Adres yazan kısım MAC adresidir.

İlgili Başlıklar

İp Nedir?

Tüm Sistemler için Ip ve MAC Öğrenme

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.