..:::TeknoCinim:::..

Facebook Spam Paylaşımları Kaldırma

Facebook Spam Paylaşımları Kaldırma

       Facebook Virüslü Paylaşımları

    Facebook sizden habersiz paylaşım yapıyor ve iş arkadaşlarınızı, ailenizi etiketleyip saçma sapan içerikler gönderiyorsa , sabaha uyandığınızda yada siz işdeyken, birçok kişinin size karşı tepkisiyle veya neden böyle birşeyle paylaştığınıza dair  sorusuylakarşı karşıya kalabilirsiniz.Bunu yaşamak hoş bir deneyim olmuyor çünkü hem iş hemde aile ortamında farklı durumda görebilirler.
Bu tarz spamlar çok iyi bir şekilde ayarlanmış oluyor , sizin sayfanız dan etiketlediği (listede kaç kişi varsa) bütün arkadaşlarınıza gönderiyor ve sizin ruhunuz bile duymuyor çünkü gönderdiğiniz içeriği öyle bir ayarlıyor ki arkadaşlarınızın duvarında görünen paylaşım içeriği sizin duvarınızda görünmüyor (Gizli Olarak Ayarlı Oluyor),  bu yüzden ruhunuz bile duymuyor.Ancak bir arkadaşınızın ya tepkisiyle yada uyarısıyla haberdar oluyorsunuz.

En sık karşılaşılan örnek spam tipi bu ve bunun gibi içeriklerdir;

“Bu kızlar bir harika sakın kimseye söyleme” gibi (tabi bu bir örnek sadece daha farklı içerik ve paylaşım başlığı da olabilir) bir link ve altına hoş olmayan farklı içeriklerde resim ile gönderiyor.

Bunun çözümü ilk olarak yapılması gereken;

Facebook’da sağ üst köşede kendi isminize girip sağ taraftaki Hesap Hareketlerinize girdiğinizde büyük ihtimalle karşınıza çık son hareketişniz olacaktır onu bulduktan sonra şekilkdeki gibi paylaşımın ayar butonuna tıklayıp açılam menüden  “Şikayet Et/Spam Olarak İşaretle

face_spam_001

dediğiniz de paylaşım etiketli olan arkadaşlarınızın duvarına gitmiş dahi olsa siz bu işlemi yaptığınızda sanki hiç yokmuş gibi bu paylaşım siliniyor. Bunu yaptığınızda “Bu İçerik Silindi” diye mesajı gördüğünüzde o istenmeyen paylaşım etiketlenmiş tüm arkadaşlarınızın duvarından silinmiş kaldırılmış olacaktır.Artık gönül rahatlığı ile facebookunuzu kullanmaya devam edebilirsiniz.

       Fakat tekrar aynı sorun ile karşılaşmak istemiyorsanız ;

Bazı beğendiğiniz sayfaları ve uygulamaları mutlaka kontrol ediniz sizin haberiniz olmadan yada uzun zaman önce beğendiğiniz sayfalar ve uygulamalar olabilir.Ayrıca facebok sayfanızın oturumu açık bir şekilde başka sayfaları gezerken tıkladığınız yerlere dikkat edin aksi takdirde bazı linkler reklam amaçlı olarak bu tarz spamlar üretebiliyor. Birde başka sitelerin beğen butonlarınıda tıklamamanız sizin için iyi faydalı olacaktır. Facebook spam yada virüs bulaşma ihtimallerini azaltmış olursunuz.

En Son Olarak da şifrenizi yenileyin ve bunu belirli aralıklarda yaparsanız daha önce girdiğiniz yerlerde veya açık bırakıp gitseniz bile otomatik olarak girilmeyecek.

Ayrıca bu önemli (aşağıdaki şekildeki gibi) facebook’a girerken özellikle kendi bilgisayarınız haricindeki bir yerde iseniz Kullanıcı Adı ve Şifrenizi girdikten sonra “Oturumu Sürekli Açık Tut” kutucuğunun işaretli olmadığına dikkat edin.

facebook_login

 

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.