..:::TeknoCinim:::..

IP Nedir?

IP Nedir?

Birçok kişi için gereksiz rakamlardan ibaret olan bilişim terimidir. Türkçe okursak örgü için kullanılan ip aklına gelenler bile olmuştur 🙂

İp adresi noktalarla ayrılan 4 bölüm ve her bölümde 8 bitlik verilerin saklandığı adresleme sistemidir. Noktalara arasında kalan rakamlara öktet(sekizli) denir. İp adresleri ikili(binary) sayı sisteminde yazıldığı için 8 bitlik en yüksek değer olan (256)10= (IIII IIII)2 sayıdan oluşur. Sayılar sıfırdan başladığı için enyüksek kullanılacak sayı 255’tir. Yani ip adresleri 0.0.0.0 ile 255.255.255.255 arasındadır.

İp adresi ne işe yarar?

IP’nin kullanım amacı kimliklendirmek ve diğer sistemleri iletişime geçmektir. İnternet ortamındaki bütün cihazlar(Telefon, tablet, PC vb..) ip adresleriyle haberleşirler . Bir network sisteminde bulunan bütün cihazlar farklı IP adreslerine sahiptirler. Böylece Internet Information Services (ISS sağlamış olduğu IP ile dünyanın her yerindeki network cihazlarıyla iletişime geçebilirsiniz. Ayrıca suçlu takibi, online alıveriş ve pazarlamaya kadar çeşitli kullanım alanlarında kullanılan önemli bir veridir. Bu adresleme sistemiyle kullanıcıların ülkeleri, koordinatları ve ISS’yi (İnternet Servis Sağlayıcısı) belirlemek mümkündür. Dünyanın herhangi bir yerinde suç sayılan bir işlem yapıldığında ip adresleri alınır Telekom yada servis sağlayıcıları IP adresin kime ait olduğunu belirler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.