..:::TeknoCinim:::..

Excel VBA’de Program Yazma

Excel VBA’de Program Yazma

…::: Excel VBA da Program Yazma :::…

Bu notlarda EXCEL 2007 kullanılmaktadır. Excel VBA Program Yazma Öncelikle EXCEL ortamında Geliştirici sekmesinin etkin hale getirilmesi gerekmektedir.

Excel VBA Program Yazma

Eğer EXCEL ortamınızda yukarıda gösterildiği gibi Geliştirici Sekmesi Görünmüyorsa bu sekmeyi etkin hale getirmek için OFFICE düğmesinde “Excel Seçenekleri” Komutu seçilir. Sizi aşağıdaki gibi bir iletişim kutusu karşılayacaktır.

Excel VBA Program Yazma

Bu iletişim kutusunda kırmızı ile işaretlenmiş onay kutusunun işaretlenmesini ve TAMAM diyerek onaylayıp çıkmayı sağlamalısınız.

Artık Kod yazmaya ve VBA program parçacıkları geliştirmeye hazırsınız demektir. Geliştirici Sekmesi seçildiğinde sizi aşağıdakine benzer bir takım komutlar karşılar.

VBA ile program yazmak

Bu bölümde Visual Basic komutu bizi daha çok ilgilendirmektedir. Ve yeri geldikçe diğer komutlara da değinilecektir. Eğer Visual Basic komutu seçilirse ekranda program kodları yazmanızı sağlayacak Kod düzenleme ekranları sizi karşılayacaktır.

Excel VBA program

Bu ekranda Sol üst bölüm Açık olan EXCEL Kitabını, bu kitapta yer alan çalışma sayfalarına dair kodlamaların yapılacağı düğümleri ve Genel kodlamaların yapılacağı modül bölümü gömeniz mümkün. Hemen onun altında Properties bölümünde seçtiğiniz bölüm ile ilgili özelliklerin yer aldığı özellikler kısmı yer alır. Ekranın diğer kısmında ise kodlama yapılacak editör alanları açılacaktır. Kodlama yaptığınız pencere kodlama yaptığınız nesneye ait olacaktır.

Araç çubuğunda ise yazdığınız kodları çalıştırıp durdurabileceğiniz, yaptığınız kodlama ile ilgili düzenleme yapabileceğiniz düğmeler yer almaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Makaleler
En Çok Okunanlar
İletişim

admin@teknocinim.com