Excel VBA’de Program Yazma

Bu ortamda Program yazbilmek için öncelikle EXCEL programına sahip  olmalısınız. Bu notlarda EXCEL 2007 kullanılmaktadır.
Öncelikle EXCEL ortamında Geliştirici sekmesinin etkin hale getirilmesi gerekmektedir.

vba_01

Eğer EXCEL ortamınızda yukarıda gösterildiği gibi Geliştirici Sekmesi Görünmüyorsa bu sekmeyi etkin hale getirmek için OFFICE düğmesinde “Excel Seçenekleri” Komutu seçilir. Sizi aşağıdaki gibi bir iletişim kutusu karşılayacaktır.

vba_02

Bu iletişim kutusunda kırmızı ile işaretlenmiş onay kutusunun işaretlenmesini ve TAMAM diyerek onaylayıp çıkmayı sağlamalısınız.

Artık Kod yazmaya ve VBA program parçacıkları geliştirmeye hazırsınız demektir. Geliştirici Sekmesi seçildiğinde sizi aşağıdakine benzer bir takım komutlar karşılar.

vba_03

Bu bölümde Visual Basic komutu bizi daha çok ilgilendirmektedir. Ve yeri geldikçe diğer komutlara da değinilecektir. Eğer Visual Basic komutu seçilirse ekranda program kodları yazmanızı sağlayacak Kod düzenleme ekranları sizi karşılayacaktır.

vba_04

Bu ekranda Sol üst bölüm Açık olan EXCEL Kitabını, bu kitapta yer alan çalışma sayfalarına dair kodlamaların yapılacağı düğümleri ve Genel kodlamaların yapılacağı modül bölümü gömeniz mümkün. Hemen onun altında Properties bölümünde seçtiğiniz bölüm ile ilgili özelliklerin yer aldığı özellikler kısmı yer alır. Ekranın diğer kısmında ise kodlama yapılacak editör alanları açılacaktır. Kodlama yaptığınız pencere kodlama yaptığınız nesneye ait olacaktır.

Araç çubuğunda ise yazdığınız kodları çalıştırıp durdurabileceğiniz, yaptığınız kodlama ile ilgili düzenleme yapabileceğiniz düğmeler yer almaktadır.
Benzer Konular

SIM KARTLAR TARİH OLUYOR

Gelişen teknolojinin yansıdığı en büyük alanlardan bir tanesi de mobil platformlar olarak karşımıza çıkıyor. Bugünlerde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.