..:::TeknoCinim:::..

Makrolarda Güvenlik

Makrolarda Güvenlik

Makrolarda Güvenlik

Güvenlik ayarları aşağıdaki gibi tanımlanır:
Yüksek makro güvenlik ayarı yalnızca dijital olarak imzalanmış makroların çalıştırılmasına izin verildiği anlamına gelir. İmzalanmamış makrolar otomatik olarak devre dışı bırakılır. Varsayılan olarak, tüm Office XP programları makro güvenlik ayarları Yüksek olarak yüklenir.
Orta ayarı, Office XP programının olası güvenilmez makroları çalıştırıp çalıştırmamak için sizden komut isteminde bulunacağı anlamına gelir.
Düşük ayarı, olası güvenilmez makrolardan korunmadığınız anlamına gelir. Makro güvenliğini Düşük olarak ayarlamak önerilmez.

Office XP makro güvenliği ayarlarını değiştirmek için;

 1. Araçlar (Tools) -> Makro (Macro) ->Güvenlik (Security) yolu izlenir.
 2. Açılan pencerede Güvenlik Düzeyi (Security Level) sekmesi tıklanır.
 3. Orta (Medium) seçeneği işaretlenir.
 4. Office XP programından çıkılır ve yeniden başlatılır ve makro yeniden çalıştırılır. “Makrolar devre dışı bırakıldı” iletisinin görüntülenmemesi ve makronun çalışır olması gerekir.
   

Office XP makro güvenlik ayarı sorunlarını giderme

Makro güvenlik düzeyi Orta olarak değiştirebiliyor, ancak Office XP programını yeniden başlattıktan sonra yine de makrolar devre dışı bırakıldı iletisi alınıyorsa, arka planda Office XP programlarının çalışmadığından emin olmak için aşağıdaki adımlar izlenir:

 1. Başlat (Start) -> Çalıştır (Run) kutusuna, taskmgr yazılır ve sonra Tamam (Ok) tıklanır. (Başlat menüsünde Çalıştır komutu yoksa, CTRL+ALT+DEL tuşlarına basılır) Windows Görev Yöneticisi penceresi açılır.
 2. Uygulamalar (Applications) sekmesi tıklanır. Listelenen her Office XP programı için, programın adı ve sonra Görevi Sonlandır (End Task) işlemi yapılır.
 3. İşlemler (Processes) sekmesi seçilir. Listelenen her Office XP programı için, programın adı ve sonra İşlemi Sonlandır (End Process) tıklanır.
 4. Dosya (File) menüsünde, Görev Yöneticisinden Çık (End Task Manager) tıklanır.
 5. İstenilen Office XP programı yeniden başlatılır ve makro çalıştırılır. “Makrolar devre dışı bırakıldı.” iletisinin görüntülenmemesi ve makronun çalışır olması gerekmektedir.

Güvenlik Ayarlarının Açıklamaları

Çok Yüksek

Yalnızca güvenilir konumlardaki yüklü makroların çalışmasına izin verilir. Diğer tüm imzalı ve imzasız makrolar devre dışı bırakılır. Güvenlik düzeyinizi Çok Yüksek olarak ayarlayarak ve güvenilir konumdaki yüklü makroları devre dışı bırakarak tamamen tüm makroları devre dışı bırakılabilir. Güvenilir konumdaki yüklü makroları devre dışı bırakmak için,

 Araçlar (Tools) -> Makro (Macro)-> Güvenlik (Security) seçilir ve Güvenilir Yayıncı (Trusted Publishers) sekmesi seçilir ve Tüm yüklü eklentilere ve şablonlara güven (Trust all installed add-ins and templates) seçeneğinin seçimi kaldırılır.
(Bu seçenek makrolar gibi tüm com eklentileri ve akıllı etiketler ile dll’leri de devre dışı bırakır.)

Yüksek

İmzasız makrolar
Makrolar otomatik olarak devreden çıkarılır ve dosya açılır.

İmzalı makrolar
Makronun kaynağı ve imzanın durumu, imzalı makroların nasıl ele alınacağını belirler.

Güvenilir kaynak. İmza geçerli.
Makrolar otomatik olarak etkinleştirilir ve dosya açılır.

Bilinmeyen yazar. İmza geçerli.
Sertifika hakkında bilgi içeren bir iletişim kutusu görüntülenir. Makrolar yalnızca, kullanıcı yazara ve sertifikalandırma yetkilisine güvenmeyi seçerse, etkinleştirilebilir. Ağ yöneticisi, güvenilir kaynaklar listesini kilitleyebilir ve kullanıcının geliştiriciyi listeye eklemesini ve makroyu etkinleştirmesini engelleyebilir.

Herhangi bir yazar. İmza geçersiz, virüsten kaynaklanması olası.
Kullanıcı, olası bir virüse karşı uyarılır. Makrolar, otomatik olarak devreden çıkarılır.

Herhangi bir yazar. Genel anahtar bulunmaması veya uyumsuz şifreleme yöntemlerinin kullanılmış olması nedeniyle, imza doğrulaması yapılamıyor.
Kullanıcı, imza doğrulamasının yapılamadığı konusunda uyarılır. Makrolar, otomatik olarak devreden çıkarılır.

Herhangi bir yazar. İmza, sertifikanın süresinin geçmesinin veya iptalinin ardından oluşturulmuş.
Kullanıcı, imzanın süresinin geçmiş veya iptal edilmiş olduğu hakkında uyarılır. Makrolar, otomatik olarak devreden çıkarılır.

Orta

İmzasız makrolar
Kullanıcıdan, makroyu etkinleştirmesi veya devreden çıkarması istenir.

İmzalı makrolar
Makronun kaynağı ve imzanın durumu, imzalı makroların nasıl ele alınacağını belirler.

Güvenilir kaynak. İmza geçerli.
Makrolar otomatik olarak etkinleştirilir ve dosya açılır.

Bilinmeyen yazar. İmza geçerli.
Sertifika hakkında bilgi içeren bir iletişim kutusu görüntülenir. Kullanıcıdan, makroyu etkinleştirmesi veya devreden çıkarması istenir. Kullanıcı, geliştiriciye ve sertifikalandırma yetkilisine güvenmeyi seçebilir.

Herhangi bir yazar. İmza geçersiz, virüsten kaynaklanması olası.
Kullanıcı, olası bir virüse karşı uyarılır. Makrolar, otomatik olarak devreden çıkarılır.

Herhangi bir yazar. Genel anahtar bulunmaması veya uyumsuz şifreleme yöntemlerinin kullanılmış olması nedeniyle, imza doğrulaması yapılamıyor.
Kullanıcı, imza doğrulamasının yapılamadığı konusunda uyarılır. Kullanıcıdan, makroyu etkinleştirmesi veya devreden çıkarması istenir.

Herhangi bir yazar. İmza, sertifikanın süresinin geçmesinin veya iptalinin ardından oluşturulmuş.
Kullanıcı, imzanın süresinin geçmiş veya iptal edilmiş olduğu konusunda uyarılır. Kullanıcıdan, makroyu etkinleştirmesi veya devreden çıkarması istenir.

Düşük

Güvenlik düşük olarak ayarlandığında, tüm makrolar, kaynaklarına ve sertifikalandırma durumlarına bakılmadan, aynı şekilde ele alınır. Düşük güvenlikte, size herhangi bir şey sorulmadan ve imza doğrulaması istenmeden, makrolar, otomatik olarak etkinleştirilir. Yalnızca, dosyalardaki tüm makroların güvenilir kaynaklardan geldiğinden emin olunduğunda, bu ayar kullanılır.
(Microsoft Office 2003 veya sonraki bir sürümde, güvenli olmayabilecek komut dosyası için XSL dosyalarına başvuruları olan tüm XML dosyaları bir bileşen tarafından denetlenir. Makro güvenliği Yüksek olarak ayarlanmışsa, bu komut dosyasının çalıştırılması devre dışı bırakılır. Makro güvenliği Orta olarak ayarlanmışsa, kullanıcıya XSL dosyalarında komut dosyası çalıştırılıp çalıştırılmayacağı sorulur. Makro güvenliği Düşük olarak ayarlanmışsa, komut dosyası çalıştırılır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Makaleler
En Çok Okunanlar
İletişim

admin@teknocinim.com