Excel Değil Formülü

Tanımlamış olduğunuz bir mantıksal ifadenin (değişkenin) değerinin tersini bulmak için kullanılır. “Ahmet Geldi” ifadesini Değil fonksiyonu içerisinde tanımladığınız zaman sonuç “Ahmet Gelmedi” olacaktır. “Doğru” ifadesinin Değil’i ise “Yanlış”tır. Ya da elinizde bulunan mantıksal bir ifadenin sonucunun doğru olup olmadığını anlamak için Değil fonksiyonunu kullanabilirsiniz.

Kullanılış Şekli
=DEĞİL(Mantıksal_İfade)

Değerlendirme:
A4 hücresinde parantez içinde bulunan mantıksal ifade 2+3=5 dir. Aslında doğru bir sonuç olduğu halde sonuç olarak YANLIŞ döndürüldü. Bunun nedenini şu şekilde düşünebiliriz. 2+3=5 ifadesi “Doğru” dur ve “Doğru” ifadesinin DEĞİL’i de “Yanlış” olmalıdır.

İfadeyi yukarıdaki tabloya göre değerlendirdiğimizde de aynı sonuca ulaşırız. Kısaca, şu şekilde izah edebiliriz. Şart: Doğru, Sonuç: Yanlış.

Kullanıma Örnek:
EĞER fonksiyonu içerisinde şart argümanının yerine DEĞİL fonksiyonunu kullanalım. Amacımız şu olsun; Eğer şart sağlanırsa “Şart yerine geldi”

Benzer Konular

SIM KARTLAR TARİH OLUYOR

Gelişen teknolojinin yansıdığı en büyük alanlardan bir tanesi de mobil platformlar olarak karşımıza çıkıyor. Bugünlerde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.