..:::TeknoCinim:::..

Excelde Makro Çalıştırma

Excelde Makro Çalıştırma

Excelde Makro Çalıştırma nedir? “derseniz”

Excel içerisinde daha önceden kayıtlı olan herhangi bir makroyu çalıştırmak için temel olarak 3 farklı yöntem izlenebilir.

  1. Makronun developer menüsü ile çalıştırılması
  2. Makronun kısayol atamaları ile çalıştırılması
  3. Makronun düğme (button) aracılığı ile çalıştırılması (   ->Genelde Tercih Edilen)

 

Excelde Makro Çalıştırma makalemi istek üzerine yeniden yazdım Office 2016 ile ve tamamen tek tek resimli ve türkçe Excel ile bakmanızı tavsiye ederim. 

Ayrıca yukarıda bahsettiğim 3. madde de makalenin içeğinde bulunmaktadır.

 

 

 

Birinci yöntemle çalışmak için öncelikle Excel üzerinde Developer sekmesini açmak gerekecektir.

Sonrasında bu bölümde yer alan Makro seçeneği altından kayıtlı makroların yer aldığı bölüm açılır. Böylece istediğiniz makroyu seçerek Run (Çalıştır) düğmesine tıklayarak çalıştırabilirsiniz.

Excelde Makro Çalıştırma

İkinci yöntem ile makronun çalıştırılması için makronun kayıt esnasında bir kısayol tuşu ile tanımlanmış olması gerekmektedir. Daha önceden tanımlanmış olan bu kısayol tuşları ile işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Daha önceden bir tanımlama yapılmamışsa aşağıdaki şekilde görüleceği gibi makroların açıldığı ekrandan Options ile tanımlama yapılabilir.

Excelde Makro Çalıştırma

Üçüncü yöntemi iki farklı şekilde ayırmak mümkündür. Burada istenilirse Developer menüsü altından Command Button dosyaya eklenerek makro bu button içerisine tanımlı hale getirilir. Bunun için command button ekledikten sonra üzerine çift tıklayarak ilgili bölüme makroda yer alan kodları taşımanız yeterlidir.Excelde Makro Çalıştırma   Üçüncü yöntem için ikinci seçenek ise daha önce güvenlik ayarlarında kullandığımız excel options sekmesini kullanarak buradaki Customize bölümünden Macros seçeneğini seçerek bu makroyu kendimize bir kısayol tuşu gibi atama yöntemidir. Excelde Makro Çalıştırma

  Son olarak tüm bunların dışında makrolarınıza Developer menüsünden Visual Basic sekmesini kullanarak da ulaşabilirsiniz. Bu amaçla sizin Visual Basic bölümünde Project Explorer kısmını görünür hale getirmeniz faydalı olacaktır. Bu bölümde makrolarınız modüller altında veya atadığınız buttonlar içerisinde Sheets kısımlarında yer alacaktır. makro calistirmak      

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Son Makaleler
En Çok Okunanlar
İletişim

admin@teknocinim.com