..:::TeknoCinim:::..

Excel’de Makro Çalıştırmak

Excel’de Makro Çalıştırmak

Excel içerisinde daha önceden kayıtlı olan herhangi bir makroyu çalıştırmak için temel olarak 3 farklı yöntem izlenebilir.

  1. Makronun developer menüsü ile çalıştırılması
  2. Makronun kısayol atamaları ile çalıştırılması
  3. Makronun düğme (button) aracılığı ile çalıştırılması

Birinci yöntemle çalışmak için öncelikle Excel üzerinde Developer sekmesini açmak gerekecektir. Sonrasında bu bölümde yer alan Macros seçeneği altından kayıtlı makroların yer aldığı bölüm açılır. Böylece istediğiniz makroyu seçerek Run düğmesine tıklayarak çalıştırabilirsiniz.

makro_calistirmak_01

İkinci yöntem ile makronun çalıştırılması için makronun kayıt esnasında bir kısayol tuşu ile tanımlanmış olması gerekmektedir. Daha önceden tanımlanmış olan bu kısayol tuşları ile işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Daha önceden bir tanımlama yapılmamışsa aşağıdaki şekilde görüleceği gibi makroların açıldığı ekrandan Options ile tanımlama yapılabilir.

makro_calistirmak_02 

Üçüncü yöntemi iki farklı şekilde ayırmak mümkündür. Burada istenilirse Developer menüsü altından Command Button dosyaya eklenerek makro bu button içerisine tanımlı hale getirilir. Bunun için commandbutton ekledikten sonra üzerine çift tıklayarak ilgili bölüme makroda yer alan kodları taşımanız yeterlidir.

makro_calistirmak_03   Üçüncü yöntem için ikinci seçenek ise daha önce güvenlik ayarlarında kullandığımız excel options sekmesini kullanarak buradaki Customize bölümünden Macros seçeneğini seçerek bu makroyu kendimize bir kısayol tuşu gibi atama yöntemidir. makro_calistirmak_04   Son olarak tüm bunların dışında makrolarınıza Developer menüsünden Visual Basic sekmesini kullanarak da ulaşabilirsiniz. Bu amaçla sizin Visual Basic bölümünde Project Explorer kısmını görünür hale getirmeniz faydalı olacaktır. Bu bölümde makrolarınız modüller altında veya atadığınız buttonlar içerisinde Sheets kısımlarında yer alacaktır. makro_calistirmak_05

     

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Makaleler
En Çok Okunanlar
İletişim

admin@teknocinim.com